משיכת מתמחים לפריפריה ולמקצועות רפואיים במצוקה בעקבות ההסכם הקיבוצי משנת 2011

  תמצית מחקר
  דוח מחקר

 

בשנת 2011 נחתם הסכם עבודה קיבוצי בין נציגי הרופאים בישראל לבין המעסיקים. במסגרת ההסכם נקבעו תמריצים כספיים שמטרתם לתת מענה לשתי בעיות: מחסור ברופאים בבתי החולים בפריפריה; ומחסור ברופאים במספר מקצועות רפואיים, המכונים "מקצועות רפואיים במצוקה". תמריצים אלו כללו מתן מענקים כספיים חד-פעמיים ותוספות שכר למתמחים ברפואה שיתמחו בבתי חולים בפריפריה ו/או במקצועות במצוקה. נוסף לכך הוחלט על תוספת גדולה של תקנים לרופאים בבתי חולים, בדגש על בתי חולים בפריפריה.


מחקר זה נועד לבדוק את השפעת התמריצים האלו, ולבחון גם את השפעתם של גורמים נוספים על בחירת מקום העבודה ומקצוע ההתמחות. מטרה נוספת של המחקר הייתה לספק מידע שיוכל לעזור לקובעי המדיניות לקבל החלטות בנוגע לעתיד התמריצים ולצעדי עידוד נוספים להבאת רופאים לפריפריה ולמקצועות במצוקה.


המחקר נערך בשיתוף ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) ומשרד הבריאות.


המחקר התבסס על שני מקורות מידע:

  • קובץ נתונים מנהליים של המועצה המדעית של הר"י, הכולל מידע על כל התחלות ההתמחות ברפואה בישראל בשנים 2014-2005.
  • סקר ארצי שנערך במכון ברוקדייל בשנת 2015 בקרב מדגם ארצי של מתמחים שהתחילו את ההתמחות בשנים 2014-2013, בבתי חולים ובקהילה.


במסגרת המחקר נבחנו, באמצעות הנתונים המנהליים, מגמות בהתחלות התמחות לאורך השנים באזורים ובמקצועות השונים, בדגש על שינויים שחלו סביב שנת 2011. בסקר נבדקו בין השאר השיקולים המשפיעים על המתמחים בבואם לבחור בית החולים להתמחות ומקצוע ההתמחות, ההשפעה המדווחת של התמריצים, הקשר בין מקום ההתמחות למקום המגורים, והתכניות של המתמחים בנוגע למקום העבודה לאחר סיום ההתמחות. זאת תוך התייחסות למאפייני רקע של המתמחים, ובהם מקום לימודי הרפואה.


ממצאי המחקר הוצגו בפורומים שונים – בכנסים, בבתי חולים, בהר"י, בהנהלת איגוד רופאי המשפחה ובמשרד הבריאות. המחקר כבר עורר דיון מעמיק בנוגע לעתיד התמריצים, לאסטרטגיות שונות להשפיע על ההחלטות של רופאים צעירים ולצרכים העדכניים של מערכת הבריאות – סוגיות אקטואליות ביותר לאור העובדה שבשנים הקרובות יחלו דיונים על הסכם חדש עם הרופאים. 

 

 

לתמצית הדוח באנגלית

 
מספר קטלוגי: דמ-17-744
דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד