באנר-כתום

למעלה מ-600 משתתפים בהשקת התכנית הלאומית להתמודדות עם מחלת הדמנציה

31/10/2013

כנס רב משתתפים, שנערך ב-31 באוקטובר, מהווה אבן דרך חשובה בהתמודדות עם המשבר הצפוי כתוצאה ממחלת הדמנציה. בכנס, שנערך במשותף על ידי מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל, משרד הבריאות, המשרד לאזרחים ותיקים והמועצות הלאומיות לבריאות, הושקה התכנית הלאומית להתמודדות עם מחלת האלצהיימר ודמנציות אחרות. התכנית הלאומית נבנתה בעקבות עבודה של שנה בהובלה המקצועית של המרכז לחקר הזיקנה במכון והמועצה הלאומית לגריאטריה, ובתמיכתה הנדיבה של קרן הלן בדר ממילווקי.

 

התכנית המקיפה נועדה לסייע למערכת השירותים להתמודד באופן מטבי עם האתגר ולספק את התמיכה הנדרשת לאנשים עם דמנציה ולמשפחותיהם. התכנית כוללת המלצות המתייחסות להעלאת מודעות הציבור, קידום שירותי הבריאות והרווחה בקהילה, תמיכה בבני המשפחה, טיפולים בסוף החיים, הכשרה מקצועית וחינוך, ומחקר.

 

על החשיבות שממשלת ישראל מייחסת לתכנית זו מעידה העובדה ששלושה שרים (שר הבריאות, שר הרווחה והשירותים החברתיים והשר לאזרחים ותיקים) וכן מנכ"ל הביטוח הלאומי נשאו דברי ברכה והשתתפו בכנס באופן פעיל. הם הסכימו לא רק לגבי הצורך בתכנית לאומית אלא גם לגבי הצורך בשיתוף פעולה ובבעלות משותפת על התכנית של כל המשרדים והארגונים המספקים שירותים לאנשים עם דמנציה ולמשפחותיהם.

 

יתרה מכך, השקת התכנית בכנס ציבורי, עם יותר מ-600 משתתפים המייצגים מגוון של בעלי עניין, מעידה על מחויבותה של הממשלה לנושא. כפי שציין פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות וחבר הוועד המנהל של מכון ברוקדייל: "זהו שלב המחויבות – השקת התכנית ולקיחת אחריות עליה. עלינו להיות מחויבים לתכנית, כולל תקציבים."

 

פרופ' גמזו הודה לג'ני ברודסקי על העבודה שהשקיע המרכז לחקר הזיקנה בהכנת התכנית. כפי שציין בישיבת הנהלת המכון בניו יורק באוקטובר השנה: "ללא התפקיד המרכזי שמילא המכון, לא היינו מגיעים לתכנית כזו". הוא גם הדגיש את תפקידה המיוחד של קרן בדר, שאפשרה את ביצוע העבודה.

 

הכנס לא היה טקסי בלבד. בסדרה של פנלים, דנו נציגי מערכת הבריאות, ספקי שירותים וקבוצות צרכנים בצעדים המעשיים הבאים לקראת הפיכת התכנית למציאות.

 

פרופ' האוורד ברגמן, מומחה בין-לאומי ידוע שם מקנדה, ציין כי יש לראות שותפות זו בין חוקרים, ממשלה וספקי שירותים כרגע של "חידוש מעורר שינוי". הוא הדגיש את החשיבות של ליווי התכנית בהערכה, אשר לה תפקיד מפתח ב"הבנה, עידון, שיפור וביצוע  של הפעלה רחבה של התכנית".

 

בתוקף תפקידו כמעריך, מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל ימשיך להיות חיוני להפעלה ולהערכה של התכנית הלאומית.

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד