באנר-שחור

צורכיהם של ניצולי שואה: העלאת מודעות באמצעות מחקר

31/12/2015

 

מאז 1990, המכון מוכר כסמכות בנושא צורכיהם של ניצולי שואה בישראל. למכון היה חלק חשוב בנסיונות המתמשכים למצוא פתרונות טובים לצרכים של אוכלוסייה זו.

 כמכון מחקר עצמאי ואובייקטיבי, למאיירס-ג'וינט-ברוקדייל יש יכולת לעבוד עם ארגונים שונים בעלי אינטרסים שונים. על כן, האומדנים שלנו מקובלים כאומדנים המוסמכים, על ידי הממשלה, קבוצות סנגור וגופים בין-לאומיים.  

בתחילת שנות התשעים, המכון החל לבצע הערכות של תכניות מרכזיות לניצולי שואה. מחקר זה האיר לראשונה כמה מעט היה ידוע בזמנו על אוכלוסיית הניצולים בישראל.  

מחקר זה הוביל למחקר הלאומי המקיף הראשון על ניצולי שואה בישראל. המחקר נערך ב-1998 בשיתוף הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וסיפק בפעם הראשונה אומדנים מבוססי-נתונים על אוכלוסייה זו  וכן הערכה של צורכיהם. במשך השנים המכון עדכן את התחזיות בנקודות קריטיות.

המכון המשיך לבצע מחקרים שונים שהתמקדו בסוגיות ספציפיות הקשורות לניצולי שואה. לדוגמה, ב-2003, ערכנו בחינה מיוחדת של הצורך הקיים והצפוי בשירותי טיפול בית, לבקשת ארגון הניצולים הגדול בישראל.  כמו כן, נערכו מחקרים על קשיים כלכליים (2003) ועל השימוש בטיפול מוסדי אקוטי וממושך (2004).

אבן דרך חשובה התרחשה ב-2007, כאשר שר והרווחה והשירותים החברתיים דאז, יצחק הרצוג, מינה  ועדה לאומית בין-משרדית בנושא ניצולי השואה בישראל. המכון שימש כמשאב המקצועי של הוועדה, דבר שסיפק לנו הזדמנות ייחודית לתרום תרומה משמעותית לדיון הציבורי על אחריות המדינה כלפי אוכלוסייה זו.

 
כפי שהשר הרצוג הסביר בראיון שנערך בפברואר 2014, "חיפשנו בכל מקום כדי למצוא מידע ונתונים אמינים על ניצולי השואה בישראל. מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל היה המכון היחיד שיכול היה לספק לנו את המידע. מחקריהם פורצי-הדרך היוו בסיס לתכנית מהפכנית כלל-ארצית לניצולי שואה. לא היינו יכולנו לעשות דבר ללא הנתונים שסופקו על ידי המכון."

תפקיד חשוב נוסף של המכון הוא הכנת דוחות ארציים על ניצולי שואה בעבור גופים בין-לאומיים. לדוגמה, ב-2005, המכון הכין דוח מיוחד בעבור ממשלת ישראל והארגון העולמי לפיצוי יהודים (World Jewish Restitution Successor Organization) להגשה ל-Holocaust Victim Assets Litigation  בבית המשפט המחוזי בארה"ב. לאחר מכן, ב-2011, המכון סייע למשרד לאזרחים ותיקים בהכנת הדוח של ישראל על צורכי הניצולים, לשימוש במשא ומתן בין-לאומי על רכוש יהודי ללא יורשים.

מעבר לגבולות ישראל, ההשפעה הבין-לאומית של פעילות המכון על ניצולי שואה הייתה משמעותית. עדכון התחזיות ב-2003 הצביע על כך שלמרות שמספר הניצולים יורד, סך הצרכים שלהם גדל כתוצאה מהזדקנותם. ניתוח זה היה חיוני למשא ומתן של ועידת התביעות (Claims Conference) עם ממשלת גרמניה, שהביאה להחלטת ממשלת גרמניה ליצור מימון מיוחד לשירותי טיפול בית לניצולים ברחבי העולם. (המימון הורחב ב-2009, על בסיס עדכון נוסף של תחזיות המכון).

ב-2005, סייע המכון לג'וינט בהערכת מספר הניצולים וצורכיהם בבריה"מ לשעבר, זאת כבסיס לדיונים עם ועידת התביעות.


המכון ימשיך להיות משאב מרכזי לממשלת ישראל ולגופים ציבוריים שפועלים לשפר את איכות חייהם של ניצולי השואה.

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד