פיתוח מודל אפקטיבי של דיור נתמך בקהילה לאנשים עם מוגבלויות: מחקר הערכה

1/11/2015

בשנים האחרונות, גוברת מודעות בין-לאומית על חשיבותה של הגדלת הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות לקבל החלטות לגבי אורח חייהם, כולל דיור עצמאי במקום אצל ההורים או במוסד.


ביחד עם זאת, על מנת לעבור לדיור עצמאי, אנשים עם מוגבלויות צריכים לקבל הכנה, עזרה ותמיכה בתחומים שונים כגון מציאת דירה ושותפים, ניהול משק בית וניצול שירותים בקהילה.


להשגת מטרה זאת, מסד נכויות (שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן), משרד הרווחה והשירותים החברתיים וכמה רשויות מקומיות שיתפו פעולה לבניית תוכנית לדיור נתמך בקהילה. לראשונה בישראל, התוכנית עוזרת לאנשים עם מוגבלויות אשר רוצים לעבור לדיור עצמאי.


בשנת 2012, שלושה ארגונים - עמותת כיוונים, חברת שלו וחברת א.ד.נ.מ. בע"מ – התחילו ליישם פיילוט של התוכנית אשר נותנת עזרה אישית למשתתפי התוכנית במגוון רחב של הביטים בחייהם: מציאת דירה ושותפים; ניהול משק בית; תעסוקה; פעילות חברתית ובידור; קשרי זוגיות; וקשרים עם השירותים בקהילה. בנוסף, התקיימו פעילויות חברתיות משותפות למשתתפים.


המכון ביצע מחקר הערכה ביישום ובתוצרי הפיילוט, כדי לסייע לקובעי מדיניות בקבלת החלטות על הרחבת והפצת התוכנית. בהערכה, מצאו כי כל המשתתפים שעברו לדיור עצמאי דיווחו שהתוכנית עזרה להם במעבר או גרמה למעבר להיות טוב וקל יותר. משתתפים אשר טרם עברו לדיור עצמאי אמרו כי התוכנית עזרה להם להאמין שהם מסוגלים לכך ונתנה להם כלים לתכנן את המעבר.


מחקר המכון תרם ליישום התוכנית בתשעה מקומות נוספים בארץ והרחבתה לאנשים עם מוגבלויות נוספות ולאוכלוסיות שונות, כולל החרדים והערבים.


המחקר נערך ביוזמת מסד נכויות ג'וינט ישראל, ובמימונו.

 

לקריאה נוספת

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד