תכנית לליווי הורים עם מוגבלויות במסגרת מכון אדלר: מחקר הערכה

1/09/2015

מעבר לקשיים ה"רגילים" של הורים, הורים עם מוגבלויות צריכים להתמודד עם קשיים נוספים, כגון דעות קדומות על יכולתם לתפקד כהורים. השירותים החברתיים הציבוריים אינם מספקים תמיכה מספקת כדי לעזור להורים אלה בהתמודדות עם הקשיים הרבים שבהם הם נתקלים.


בשנת 2012, בניסיון להתגבר על המחסור החמור בסיוע להורים עם מוגבלויות, מכון אדלר התחיל ביישום תוכנית פיילוט שבה יועצים מתנדבים נותנים הדרכה, תמיכה וייעוץ להורים. התוכנית הייתה חלק מגוון שירותי תמיכה להורים עם מוגבלויות שיזם מסד נכויות - שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן לפיתוח שירותים לאנשים עם מוגבלויות.


מחקר ההערכה של המכון על יישום ותוצרי הפיילוט מצא שביעת רצון גבוהה בין ההורים המשתתפים. הם דיווחו כי הם למדו דרכים חדשות להתמודד עם ילדיהם וכי התוכנית עזרה לתפקודם כהורים, במיוחד ליכולתם להבין את צורכיהם של ילדיהם ולהסביר דברים אליהם בסבלנות.


המחקר גם מצא כי התוכנית השפיעה על היועצים המתנדבים גם כן. היא מגדילה את המודעות שלהם על יכולות ההורים להתמודד עם מוגבלויותיהם, מפחיתה את דאגותיהם ואי-נוחיותם לגבי אנשים עם מוגבלויות, ומגבירה את הבנתם על הקשיים הייחודיים של ההורים.


ממצאי המחקר תרמו לשיפור התוכנית ולתכנון הרחבתה. 

 

לקריאה נוספת

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד