דוח הוועדה למלחמה בעוני בישראל

30/07/2014

הוועדה למלחמה בעוני בישראל מונתה על ידי שר הרווחה והשירותים החברתיים, מר מאיר כהן, והחלה לפעול בנובמבר 2013. שר הרווחה מינה את מר אלי אלאלוף, לשעבר מנכ"ל קרן רש"י, ליו"ר הוועדה.


לדברי השר, הוועדה הוקמה כי "מצוקת העוני וממדי הפערים החברתיים בישראל מהווים סבל קשה מנשוא לאנשים ופוגעים פגיעה של ממש, בלכידותה וחוסנה של המדינה". משימות הוועדה היו:


• לבחון תכניות ודרכי התמודדות עם נושא העוני שנוסו בארץ ובעולם
• להמליץ על סדרת פעולות שישפרו את מאמצי ישראל במאבקה בעוני
• להמליץ על מסגרת ארגונית לאומית שתאפשר מאבק כולל בעוני


נקודת המוצא של עבודת הוועדה הייתה אימוץ תפיסה רחבה יותר של עוני שהתמקדה לא רק בהכנסה של המשפחה, אלא גם בעוני רב-ממדי. התפיסה הדגישה את החשיבות שיש בהכללת פרמטרים נוספים פרט להכנסה של המשפחה. העיקרון המנחה של הוועדה היה לפתח גישה משולבת לסיוע למשפחות בעוני הנוגעת לכל הממדים הקשורים בעוני.


המלצות הוועדה חולקו לשתי קבוצות, המלצות בתחומים ספציפיים והמלצות רוחב:

 

המלצות בתחומים ספציפיים

 

הדוח מתאר את ההמלצות העיקריות עבור כל אחד מהממדים המרכזיים של העוני: שירותי רווחה אישיים, ביטחון סוציאלי, דיור, כלכלה ותעסוקה, חינוך ובריאות.

 

המלצות רוחב


המלצות הרוחב נוגעות לתשתית הנדרשת כדי לגייס בהצלחה את המערכת הציבורית לטפל בעוני וליישם את המלצות הדוח. הן מהוות את המסגרת עבור המאמץ הלאומי המשולב לטיפול בעוני.

 

דוח הוועדה הוגש לשר הרווחה והשירותים החברתיים ולממשלה ב-23 ביוני, 2014. מאז הגשתו, שימש הדוח כבסיס למספר יוזמות משמעותיות.
 

  דוח העוני 30.7.14
דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד