יציאה לפרישה של פרופ' יונה רוזנפלד

30/11/2017

פרופ' יונה רוזנפלד החל את דרכו במכון ברוקדייל בשנות התשעים. כבר אז היה דמות מובילה בתחום העבודה הסוציאלית וממקימי תחום הלמידה מהצלחות בארץ. בהיותוחוקר ויזם חברתי מוערך, ב-1998 הוענק לפרופ' רוזנפלד פרס ישראל. זו הייתה הפעם הראשונה שבה הוענק פרס ישראל למחקר בתחום העבודה הסוציאלית.

מאז הקמת היחידה ללמידה מהצלחות וללמידה מתמשכת במערכות חברתיות במכון ב-1991 ועד לפרישתו מהמכון בסוף 2017 המשיך פרופ' רוזנפלד לפתח ולקדם תחום זה.

חזון הלמידה מהצלחות הוא לסייע לארגונים להעניק לאוכלוסיות היעד שלהם שירות איכותי, הולם ומיטיב. החזון מתמקד בקידום פרקטיקות, היערכויות ארגוניות, תכנון מדיניות ודפוסי הכשרה, והוא מתבסס על הידע הסמוי בארגונים אלו ועל הצלחותיהם.

כמנהל היחידה וחלוץ בתחום, פרופ' רוזנפלד פיתח את המתודות של למידה מהצלחות. הוא יצר קשרים ושותפויות עם גופים וולונטריים ומשרדי ממשלה, ואלו שיפרו את דרכי פעולתם באמצעות עבודה עם היחידה. בעקבות הצלחת היחידה התקבלו במכון פניות ממגוון רחב של ארגונים בבקשה להזמין עבודות בתחום הלמידה מהצלחות, וכך הלך התחום והתרחב. האוניברסיטה העברית החלה להציע קורסים של פרופ' רוזנפלד בתחום זה, ולמידה מהצלחות הייתה גם לשדה אקדמי בעל השפעה יישומית מוכרת ורחבה.

בחלוף השנים הרחיב פרופ' רוזנפלד את השפעת התחום בעוד שני כיוונים: הוא קידם את השתתפותם בתוכנית של עשרות בתי ספר ברחבי הארץ, ומערכת החינוך למדה ליישם את המתודות לשיפור ולייעול של דרכי פעולתה. נוסף על כך, בהשראת פרופ' רוזנפלד נפתחו סדנאות להכשרת מלווי למידה מהצלחות כדי להגדיל את מאגר אנשי המקצוע שיפתחו את התחום בתוך ארגונים.

מן הפרסומים הרבים של פרופ' רוזנפלד נציין שלושה: ביציאה מן המצר מ-1996 (בשותפות עם דונלד שון וישראל סייקס) – תיאר לקחים של אנשי מקצוע בשירותי הרווחה המיועדים למשפחות ולילדים שלא נמצא להם מוצא; Artisans of Democracy משנת 2000 (בשותפות עם ברונו טרדוי) – הסביר איך אנשים רגילים, משפחות בעוני עמוק וארגונים חברתיים יכולים לשתף פעולה כדי להתגבר על הדרה חברתית; ספרו האחרון של פרופ' רוזנפלד הוא From Exclusion to Reciprocity, Learning from Success, מ-2017 – ובו פרופ' רוזנפלד מספר את סיפור חייו ואת חזונו בעיניים של למידה מהצלחות כמנוף להכללה חברתית.

פרופ' רוזנפלד הקדיש את עבודתו ואת חייו לניסיון לעזור למודרים בחברה להשמיע את קולם, בין השאר בעזרת מתודות של למידה מהצלחות.  

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד