ינואר

Q-Sensei  Scholar  – מנוע חיפוש מדעי

Q-Sensei Scholar – מנוע חיפוש מדעי

הזכרנו בעבר את מנוע החיפוש המדעי -Sensei -Q כאשר הוא היה עדיין בשלב ביתא .

מאז חלו שינויים במנוע ששינה גם את שמו ל- Q-Sensei Scholar . מנוע חיפוש זה הוא שירות חופשי שמאפשר היום לחפש בלמעלה מ- 40 מיליון ספרים ומאמרים אקדמיים מספריית הקונגרס, הספרייה הרפואית הלאומית, arXiv , IngentaConnect , ו- RePEC - Research Papers in Economics .

באופן זה הוא מהווה נקודת גישה אחת לחומרים בתחומי מחקר מגוונים: מדעי הרוח, מדעי החברה, רפואה ומדעים מדויקים.

Q-Sensei Scholar יוצר באופן דינמי אשכולות מתוצאות החיפוש ובכך מאפשר לעדן את תוצאות החיפוש על פי סוג מסמך, מילת מפתח, שנה, מחבר, כתב-עת, מו"ל, שפה ומקור.

מאפיין זה שלרוב לא קיים במנועי חיפוש מדעיים אחרים בווב משווה לו אופי של מאגר מידע ובכך הוא יכול להוות מקור בעל ערך מוסף לחומר מדעי.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
Citedin – כלי לבדיקת ציטוטים

Citedin – כלי לבדיקת ציטוטים

בהרבה מקרים מאמרים מצוטטים מסייעים באיתור מאמרים וחומר רלוונטי נוסף. בעולם הווב 2.0 פעמים רבות החומר מצוטט גם בבלוגים , בוויקיפדיה ושאר אתרים חברתיים

Citedin הוא כלי מחקר שמשלב מאגר מידע בר חיפוש ושירות וובי חינמי לחיפוש ציטוטים בספרות, מאגרי מידע ביורפואיים, בלוגים, ספרים וויקי .

3 סוגי מקורות נכללים ב- Citedin :
» מקורות עם שירותי ווב או API כגון: Wikipedia, Google Books, Google Blog, Connorea שיש להם את הפונקציונליות לחפש במספרי המערכת של Pubmed.
» מאגרי מידע
» מידע משלים למחקרים שפורסמו – מוספים עם סטים של מספרי Pubmed identifiers

באתר יש רשימה פרטנית של מקורות המידע המידע שכלולים ב- Citedin. המלצות למקורות נוספים על ידי משתמשים מתקבלים בברכה.

השירות הוא של המחלקה לביואינפורמטיקה של אוניברסיטת מסצ'וסטס ופיתוחו נעשה במסגרת של פרויקט לכריית טקסט שמומן על ידי NBIC - Netherlands Bioinformatics Consortium

אפשר לחפש על פי מספר Pubmed Identifier ואפשר לחפש על פי מילת חיפוש כלשהי ותוצאות החיפוש שמתקבלת היא רשימת מאמרים וליד כל אחד היכן צוטט ברשת.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
Quest – מנוע חיפוש ייעודי למשפטים

Quest – מנוע חיפוש ייעודי למשפטים

Quest הוא מנוע חיפוש ייעודי לתחום המשפטים. נבנה על ידי Law.com . מנוע החיפוש מחפש בשתי קטגוריות עיקריות של מקורות מידע:
» Law.net network – אתרים ברשת Law.net שכוללים מידע מפרסומים ומקורות מידע של ALM Media כגון: The National Law Journal, American Lawer
» Legal Web - אתרים שכוללים בנוסף לאתרי Law.net גם מאות נוספים של אתרי ווב ייעודיים לתחום כולל בלוגים, עיתונים ומקורות מידע משפטיים נוספים .

יש אפשרות להגבלת החיפוש מראש רק לאתרים ברשת Law.net .

בתוצאות החיפוש אפשר לעדן את תוצאות השאילתה על פי אשכולות שונים: תאריך, מקור, קטגוריות נושאיות, וסוג מקור . האשכולות משתנים בהתאם לתוצאות השאילתה.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

  

 

מֵעֵבֶר ל- Pubmed – כלים אלטרנטיביים חכמים לחיפוש חומר ביו-רפואי

מֵעֵבֶר ל- Pubmed – כלים אלטרנטיביים חכמים לחיפוש חומר ביו-רפואי

בעשור האחרון השילוב של התפתחות טכנולוגית והיכולת המחקרית ליצור מידע בתחום הביו-רפואי היו אחראים לגידול מואץ בספרות הביו-רפואית ויחד עימו לקשיים באיתור מידע רלוונטי.

המרכז הלאומי לביוטכנולוגיה בארה"ב NCBI מכניס מדי פעם שינויים בשירות הוובי Pubmed במטרה להשביחו. במקביל גם גופים אחרים אקדמיים ומסחריים מפתחים כלים ושירותים תוך שימוש בטכנולוגיות סמנטיות מתקדמות וכריית טקסט במטרה לשפר את אִחְזוּר המידע הביו-רפואי ואת חווית החיפוש ב- Pubmed .

כיום מספרם של כלים אלה גדל. רשימה מעודכנת מפברואר 2012 של 37 כלים כאלה אפשר למצוא באתר ייעודי שהוקם במטרה לרכזם במקום אחד, לאפשר מעקב אחר החידושים בתחום ובכך להקל על המשתמש את איתור המידע הרלוונטי לו.

העברת עכבר מעל כל אחד מיישומים אלה פותחת חלון pop up עם מידע כללי על המאגר וכל מאגר ברשימה מקושר ישירות לאתר שלו . כמו כן בצד ימין בדף אפשר לסנן את המאגרים על פי מאפיינים שלהם ומטרות החיפוש. באתר יש טופס שמאפשר למשתמשים לדווח על כלים נוספים דומים.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד