מרץ

Total Boox – קרא ספרים אלקטרוניים ושלם על פי מספר הדפים שקראת

Total Boox – קרא ספרים אלקטרוניים ושלם על פי מספר הדפים שקראת

לעתים בעיקר בספרים מקצועיים הקורא מעוניין רק בחלקים מסוימים של הספר והיה מרוצה אם היה יכול לשלם רק עבור מה שהוא מעוניין בו. Total Boox יכול לשמש במקרה כזה מענה.

Total Boox הוא פורטל של ספרים אלקטרוניים שהמודל הכלכלי שלו הוא תשלום רק עבור הדפים שנקראו מהספר. חלקים של הספר שמדלגים עליהם או מדפדפים בחטף (לא למעלה מ- 5 שניות לדף אחד) אינם נלקחים בחשבון.

המחיר על הדפים שנקראים מחושבים בהתאם לאחוז שלהם מהספר כולו. הדפים שעליהם נגבה תשלום נרכשים למעשה על ידי המשתמש וניתן להשתמש בהם אין ספור פעמים ללא הגבלה.

הקריאה יכולה להיות מקוונת ולא מקוונת. רק בעת ההורדה של הספר חייבים לעבוד בצורה מקוונת.

הקריאה נתמכת כיום על ידי מחשבי לוח – Android או iPad . בעתיד על פי מה שכתוב באתר תיתמך גם על ידי מכשירים נוספים. אפשר לדפדף בספרים על פי מגוון קטגוריות נושאיות:סיפורת, ביוגרפיה, כלכלה, מחשבים וטכנולוגיה , בישול, משפחה , הומור, מתמטיקה, יעץ, טכנולוגיה והנדסה ועוד.

השירות מיועד גם לאנשים פרטיים וגם לספריות. מספר הספרים כיום מגיע ל- 22000 ומבוסס על הסכמים עם מו"לים רבים בתוכם: Elsevier, Sourcebooks, Other Press, Red Wheel/Weiser, O’Reilly, Microsoft Press, Berrett-Koehler, and F+W Media
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
מנועי חיפוש וכלים לחיפוש מידע הטובים ביותר לשנת 2013

מנועי חיפוש וכלים לחיפוש מידע הטובים ביותר לשנת 2013

קריטריונים חשובים בהערכת כלים לחיפוש מידע הם: רלוונטיות, חווית משתמש טובה וערך מוסף – מאפיינים ייחודיים מעבר כגון שמירה על פרטיות

בהתחשב בקריטריונים אלה ועל סמך מחקרים ותגובות קוראים 10 מנועי/כלי חיפוש הזוכים לשנת 2013 על פי About.com הם :

Bing - שזכה לכך בזכות התוצאות הרלוונטיות והחידושים שהוכנסו למנוע כגון הקשר עם רשתות חברתיות ומסננים בחיפוש המתקדם שמאפשרים למקד את החיפוש

Indeed - מנוע ייעודי לחיפוש משרות

Google -– על אף ירידה מעטה בהערכת המשתמשים בכול הנוגע לחדשנות אין ספק שהוא הפופולרי ביותר וראוי לו מקום ב- top

The Internet Archive -ארכיון האינטרנט הידוע מאגר מידע גדול שכולל דפי ווב, קובצי אודיו ומולטימדיה , סרטים חופשיים ועוד

Pinterest - רשת שמאפשרת שיתוף מידע ותכנים מהם יכול המשתמש להפיק תועלת

DuckDuckGo -מנוע חיפוש שמתאפיין בשמירה על הפרטיות של הגולש

Wolfram Alpha - מנוע חיפוש – מחשבון

The Internet Movie Database -המאגר הקולנועי המפורסם

USA.gov - מקור למידע ממשלתי בארה"ב

Twitter - מיקרובלוג שדרך מנוע החיפוש בו אפשר להגיע גם למידע מקצועי

בכתבה אפשר למצוא מידע נוסף וטיפים שמתייחסים לכול אחד מהכלים.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
Noodletools – מנועי חיפוש ומדריכים על פי צורך מידע

Noodletools – מנועי חיפוש ומדריכים על פי צורך מידע

Noodletools – אתר לא חדש אבל אולי כדאי לזכור.

מנועי החיפוש באתר מסווגים על פי קטגוריות של צורכי מידע: הגדרת נושא, תוצאות איכותיות, תחום מחקר, מידע בזמן אמת, מידע עובדתי, דעות ופרספקטיבות, סוגי מדיה ועוד.

בין מנועי החיפוש/מדריכים המוצעים: Academic Subject Guides שכולל מבחר קישורים בתחומי מחקר שונים, Google ו- Bing ומאפיין ה- related למציאת תוצאות קרובות , SweetSearch – מנוע חיפוש לסטודנטים, טוב לקבלת רקע בנושא מסוים, INFOMINE לאתרים איכותיים, USA.gov ו- Directgov למידע ממשלתי של ארה"ב ואנגליה בהתאמה , Biography.com למידע ביוגרפי, CIA World Factbook למידע עובדתי, PollingReport למידע על סקרי דעת קהל בארה"ב , Newspaperindex לעיתונות מרחבי העולם, Information Please Almanac למידע סטטיסטי .

אלה רק מקצת מהכלים שמוצעים למשתמש באתר. האתר כולל קישורים למגוון כלים נוספים. המגבלה של האתר שהוא ,על פי מה שמצוין באתר, עודכן לאחרונה במאי 2013.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
אתר המילונים של מכון התקנים עלה לאוויר

אתר המילונים של מכון התקנים עלה לאוויר

החודש עלה לאוויר אתר המילונים של מכון התקנים. המילון הראשון הוא מילון טכנולוגיות המידע. יש אפשרות באתר לדפדף במונחים על פי תחומים ויש גם אופציה לחיפוש על פי מונח.

מחפשים מונחים תקניים בתחום דואר אלקטרוני, מרשתת האינטרנט, שפות תכנות, מציאות מדומה, מושגים כלליים בתורת המידע , רובוטיקה, רשתות מקומיות ועוד עשרות רבות של תחומים ספציפיים בתחום טכנולוגיות המידע ? - מילון זה ייתן לכם מענה. תוכלו למצוא בו את המונח התקני והגדרה קצרה של המונח.

מילון המונחים מקיף מאוד. סיווג המונחים על פי תחומים ספציפיים (נכון להיום 248 תחומים) מקל על הדפדוף וכמובן שאופציית החיפוש חשובה לחיפוש מונח מסוים .

המילון הוא פרי עבודתה של הוועדה למונחי טכנולוגיית המידע שהיא "ועדת תקינה של מכון התקנים הישראלי. הוועדה מכינה את סדרת התקנים הישראליים ת"י 1080 – הלוא הם רשימות של מונחי טכנולוגיית המידע. ברשימות מונחים בעברית, מונחים באנגלית והגדרות בעברית. הסדרה מבוססת על מערכת התקנים הבין-לאומיים ISO 2382.."

דברי אמנון שפירא יושב ראש הוועדה מלמדים על עבודתה הברוכה:

"מכון התקנים הישראלי, כמו ארגון התקינה הבינלאומי (ISO) וארגונים דומים בעולם, רואה חשיבות רבה בהטמעת מינוח טכנולוגי מתוקנן ליצירת תשתית ראויה לניסוח אחיד של תקנים. מתוך כך פועלת במכון, כבר למעלה מ-30 שנה הוועדה למונחי טכנולוגיית המידע. הוועדה מתכנסת בקביעות ומפיקה מילוני מונחים בטכנולוגיית המידע. חברי הוועדה הם נציגי גורמים בעלי עניין בהטמעת מינוח עברי תקני בתחומי טכנולוגיית המידע.

הוועדה עובדת בשיתוף פעולה עם האקדמיה ללשון העברית. מילונים שאושרו באקדמיה מתפרסמים במאגר המונחים של האקדמיה.

עד כה פרסמה הוועדה לטכנולוגיית המידע למעלה משלושים וחמש רשימות מונחים במגוון נושאים, ובהם מושגים ומונחים בסיסיים; טכנולוגיית חמרה; ארגון נתונים; תכנות מחשבים; בקרה, כלילות ואבטחה; תקשורת נתונים; ציוד היקפי; גרפיקה מחשבית; שפות תכנות; מסדי נתונים; פיתוח מערכות; עיבוד תמלילים; המשרד הממוחשב; בינה מלאכותית; דואר אלקטרוני; היפרמדיה ומולטימדיה; מציאות מדומה ; למידה מתוקשבת ; שפות שאילתה ועוד. בימים אלה עוסקת הוועדה בהכנת מילון למונחי ביומטריה ומילון ממשק מחוות (מגע וללא מגע)."

תודה לאמנון שפירא יושב ראש הוועדה ולד"ר אריאל פרנק סגן יושב ראש הוועדה, על המידע

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד