אוגוסט

 

timeglobe – גלובוס היסטורי – מנוע חיפוש חדש ויזואלי ייעודי להיסטוריה

timeglobe – גלובוס היסטורי – מנוע חיפוש חדש ויזואלי ייעודי להיסטוריה

Timeglobe הוא מנוע חיפוש ייעודי להיסטוריה בצורת גלובוס אינטראקטיבי . אפשר להזין טווח תאריכים מסוים כדי לקבל מאורעות בולטים במקומות שונים בעולם שהתרחשו בטווח זה של תאריכים. האירועים מוצגים בצורה ויזואלית – נקודות צבעוניות על פני הגלובוס. לחיצה על נקודה מסוימת מציגה בסרגל השמאלי תיאור של אותו אירוע.

אפשר להזין בנוסף לטווח התאריכים גם נושא/אישיות / ארץ מסוימים ולקבל את המידע הרלוונטי עליהם בצורה ויזואלית על גבי הגלובוס האינטראקטיבי.

המידע העובדתי שמציג המנוע לקוח מ- Wikipedia ו- DBpedia ששואבת את המידע מוויקיפדיה ושומרת ומציגה אותו בצורה סמנטית תוך שימוש בטכנולוגיה של הנתונים המקושרים.

התצוגה הויזואלית המיוחדת מאפשרת להציג את ההיסטוריה בפרספקטיבה שונה ומיוחדת כפי שיעידו על כך דברי מפתחו:

“I think that it gives a perspective on history that simply cannot be gotten in any other way – being able to see a cross section of what is going on in an area at any time in history is something that I find very exciting. I also love that although all of the data is entirely public, just by presenting it in a different, more visual manner, it gives the content a whole new life, and by presenting all these events together, it gives people something that they could never get through looking at the event in isolation


אך זה אינו מתעלם גם מחסרונותיו של המנוע , בעיקר ביחס לתקופות קדומות יותר, שנובעים בעיקר מההסתמכות עיקרית על טקסטים בשפה האנגלית, כדבריו:

Although [timeglobe] owes a great deal to Wikipedia and DBpedia, and we both love these as sources of information, it does also highlight visually the biases in the knowledge of those who create English language internet content. Perhaps the clearest example is looking at around 1850-1870. There are hundreds and hundreds of events for the American Civil War while the Taiping Rebellion in China – one of the most deadly conflicts in the entirety of human history – has a mere handful and there are many other examples, especially as one goes further back in time.”

ואכן, אין ספק שהיעילות הפונקציונאלית של המנוע תלויה גם במאגר המידע שלו וככול שיהיה מקיף יותר , התוצאות תהיינה מקיפות יותר.

מקור: בלוג המידע של ד"ר יפה אהרוני
אלגוריתם של למידה עמוקה בפלטפורמת Algorithmia  צובע תמונות באופן אוטומטי

אלגוריתם של למידה עמוקה בפלטפורמת Algorithmia צובע תמונות באופן אוטומטי

אם יש לכם תמונות שחור לבן , תמונות משפחתיות דהויות וכיוצא בזה שאתם מעוניינים לצבוע ולהחיות כדאי לנסות את המיני שירות (דֶּמוֹ) החופשי בפלטפורמה Algorithmia . השירות מושתת על אלגוריתם של למידה עמוקה Colorful Image Colorization algorithm created by Richard Zhang, Phillip Isola, and Alexei A. Efros והוא צובע את התמונות באופן אוטומטי.

כל מה שיש לעשות הוא להזין את כתובת ה- URL של התמונה. יש לציין, שכדרך כול האלגוריתמים בראיה ממוחשבת התוצאת לא תמיד מושלמות. אבל בכול זאת יש לראות ביישום צעד משמעותי קדימה. מעניין לנסות.

למידה עמוקה מתייחסת ליכולת המחשב לחקות תהליכי למידה עמוקים, שמתרחשים במוח האנושי כגון: פענוח תמונה, זיהוי דבור וניתוח טקסט. Algorithmia היא פלטפורמה בינלאומית לשיתוף אלגוריתמים שנוסדה ב- 2013 במטרה לקדם פיתוח אלגוריתמים ושימוש בהם.

דוגמאות ליישומים שונים באלגוריתמים אפשר לראות באתר . האלגוריתמים בפלטפורמה מגוונים וממויינים בקטגוריות ניתוח טקסט, למידה חישובית , ראיה ממוחשבת, ושירותים שעושים שימוש באלגוריתמים. (האלגוריתם שצובע תמונות הוא רק אחד מיני רבים בקטגוריה ראיה ממוחשבת ). אפשר לדפדף באלגוריתמים השונים. זכויות היוצרים הם של המחבר. מבחינת תמחור לשימוש, קיימות כמה אופציות, כולל אופציה חופשית מוגבלת.

מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני
כלים מומלצים להצגה ויזואלית של מידע

כלים מומלצים להצגה ויזואלית של מידע

הצגת מידע ונתונים בצורה ויזואלית בהירה, חשובה לא פחות מניתוחם והבנתם.

בכתבה שהתפרסמה ב-15 ביוני 2016 כוללת רשימה של 15 כלים, רובם חופשיים, שיכולים לסייע במשימה, ומשמשים למטרות שונות : יצירת גרפים, תרשימים, צירי זמן, מפות , טבלאות, דיאגרמות, וסוגים מגוונים נוספים של אינפוגרפיקה. חלקם קלים לשימוש, מספקים תבניות אינפוגרפיקה מוכנות לבחירה ואחרים פחות. רובם זמינים כשירותי ווב. חלקם תוכנות שולחניות להורדה.

הכתבה כוללת תיאור קצר של כול כלי , תוך הדגמה ויזואלית של המיצג הגרפי/חזותי שלו.

הכלים הם:, Silk ,Sketch ,Fusion Tables, Piktochart, Gephi, Easle.ly, Hohli, Gliffy, Infogr.am, Leaflet, D3, Bime, Chartblocks, Dygraphs, Timeline


מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני

אתר התנ"ך – משאב למידה פתוח – גוגל של התנ"ך

אתר התנ"ך – משאב למידה פתוח – גוגל של התנ"ך

מעוניינים לדעת אם שם של מקום מסוים או של אדם מסוים אוזכר בתנ"ך והיכן – היום תוכלו למצוא זאת באתר התנ"ך.

אתר התנ"ך שפותח במכללת הרצוג הושק ב- 14 ביוני 2016 והוא נמצא בשלבי הרצה.

בבסיסו של האתר נמצא התנ"ך מנוקד עם טעמי המקרא , פרשנות ותרגומים (מבוסס על SEFARIA מאגר מתפתח ברישיון קוד פתוח , של טקסטים בתחומי היהדות). האתר מבוסס גם על מאגר התכנים האקדמי והתורני מתקופת פעילותה הארוכה של המכללה האקדמית הרצוג ומהווה משאב למידה פתוח שכולל גם שיעורים לצפייה והאזנה, מאמרים, מערכי הוראה, קטעי ספרות ואמנות, מפה מקראית שמשלבת בין העת העתיקה לימינו – פילוח לפי תקופות היסטוריות ותצלומי אויר עדכניים מ-google maps ועוד. כפי שמצוין באתר :

"האתגר שלנו באתר התנ"ך הוא לקחת ארבעים שנה של מחקר, ניסיון ויצירה, ולהנגיש אותם לקהל בעל ידע מגוון בתנך, תוך חידוש ויצירה מתמשכים, ובתוך כך להפוך את המורכב לפשוט".

בטאב "לפתוח תנ"ך" שבאתר אפשר לדפדף בכול אחד מספרי התנ"ך לאחר שבוחרים את הפרק הרצוי מהספר, עם אפשרות לשלוט בגודל הפונט ובהצגת /הסתרת הניקוד או טעמי המקרא .

קיימות באתר גם אופציות דפדוף נוספות על פי מאמרים, שיעורים ומפה מקראית.

באתר יש גם אופציה לחיפוש עם אפשרויות סינון על פי אזכורים בתנך, מאמרים, שיעורים, מקומות וקצרים.

מן הראוי לציין ש "כול פריטי המידע באתר מקושרים למיקום הרלוונטי בתנך , כך שמתוך כל פרק ופסוק בתנך אפשר להגיע לכול פריטי התוכן המתאימים ולהיפך".

וברוח ווב 2.0 קיים גם איזור עריכה אישי לפיתוח עצמי של רעיונות והכנת שיעורים וכו' עם אפשרויות שמירה ושיתוף .

כיום קיימים באתר שני מנשקים : עברית ואנגלית . בעתיד מתוכנן להוסיף מנשקים בשפות נוספות, מערכת ניווט GPS , סרטונים ועוד

מן הראוי לציין שהאתר זכה בתחרות השנתית לאתרי אינטרנט  2015 Webi Adwards (תחרות שנערכת זו השנה ה-11 על ידי קבוצת אנשים ומחשבים) בקטגוריה למידה מקוונת.

מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד