אפריל

 
Yometa – מנוע וויזואלי חדש – גוגל, יאהו ובינג – ביחד ולחוד

Yometa הוא מנוע חיפוש-על שמחפש בשלושת מנועי החיפוש הגדולים: גוגל, בינג ויאהו ומציג את תוצאות החיפוש בצורה ויזואלית.
ההנחה שעמדה בפיתוח המנוע כפי שמוסבר באתר המנוע היא מחקרים (לא מצוין מקור) שמלמדים שהחפיפה בין שלושת המנועים נמוכה בשיעור של 3% כלומר 97% מהתוצאות אינן חופפות ולכן לחיפוש בו זמנית ב-3 המנועים יש ערך מוסף.
ל- Yometa מנגנון עצמאי משלו לחישוב הרלוונטיות של התוצאות המתקבלות מ-3 המנועים.
הצגת תוצאות החיפוש היא באמצעות דיאגרמת ון –שמתארת את הקשר בין הקבוצות במעגלים.
בתוצאות החיפוש מוצגים שלושה מעגלים שמייצגים את שלושת מנועי חיפוש. בדיאגרמת ון – החיתוך מבטא את השטח המשותף לקבוצות והאיחוד מיצג את השטח ששיך לכל אחת מהקבוצות. באופן זה ההצגה הויזואלית של תוצאות החיפוש מאפשרת לראות את התוצאות מכל אחד ממנועי החיפוש בנפרד ואת התוצאות המשותפות למנועי החיפוש.
בתצוגה ראשונה מוצגות 22 התוצאות הרלוונטיות ביותר בצורת סיכות. התוצאות שקרובות למרכז הדיאגרמה רלוונטיות יותר, והרחוקות מהמרכז פחות . לחיצה על כל אחת מהסיכות תציג בועה עם מידע על האתר. בצד השמאלי של המסך שורת רבועים שריחוף על כל אחת מהן עם העכבר מציגה 4 תוצאות שונות בהתאם לסדר התוצאות על פי מידת הרלוונטיות
כמו כן בצד שמאל של המסך מוצגת דיאגרמת ון מוקטנת שמאפשרת לצפות בתוצאות המשותפות למנועים השונים באמצעות החיתוך. לחיצה על נקודה כלשהי בשטח המשותף תצבע את השטח המשותף בצבע כהה יותר ותציג תוצאות משותפות למנועי החיפוש באותו חיתוך. לחיצה נוספת בשטח החיתוך – תציג את התוצאות המקוריות.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
Wylio – חיפוש תמונות ברישיון גמיש ועריכה מהירה

כאשר אנו רוצים להוסיף תמונה חינמית מהרשת לבלוג או לכול מידע אחר שאנו מפרסמים , חשוב מתוך האוסף ההולך וגדל של תמונות לבחור את התמונות שזמינות לנו חופשי במסגרת רישיון גמיש שמתיר שימוש, הפצה ושימוש חוזר בתמונה מבלי להפר זכויות יוצרים. רישיון creative commons מתיר זאת.
תמונות חופשיות במסגרת הרישיון הגמיש  Creative commons אפשר למצוא לאחר סינון מתאים ב-flickr וגם בגוגל בחיפוש המתקדם. כדי להכניסן לבלוג או למקור מידע אחר שאנו מעוניינים, בדרך כלל יש צורך לערוך אותן תחילה בתוכנה גרפית כלשהי כדי להגיע לגודל הרצוי לנו וכו' .
מבחינה זו מנוע החיפוש Wylio מקל עלינו את העבודה. הוא כולל מיליוני תמונות שזמינים ברישיון גמיש ב- flickr ומאפשר לנו לערוך אותם מבחינת גודל ומיקום וגם מייצר את הקוד המתאים לצורך שתילתו בבלוג או באתר אחר ברשת.
מאחר ועל פי מה שכתוב באתר, התמונות ב-Wylio לקוחות מ- flickr כדאי לא לשכוח את גוגול והאפשרות שהוא מספק לנו במנשק החיפוש המתקדם לסינון תמונות חופשיות מבלי להפר זכויות יוצרים.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
ספרים אלקטרוניים – אתרים נבחרים
 
מספר האתרים החופשיים להורדת ספרים אלקטרונים  גדל בתקופה האחרונה . בפוסט המופיע בקישור תוכלו למצוא ריכוז של 45 אתרים חופשיים להורדת ספרים ממגוון נושאים .
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
אתר ממשלתי חדש - התקציב הפתוח
 
אתר ממשלתי חדש , מאפשר  לעקוב אחר התפתחותם של סעיפים שונים בתקציב המדינה על ציר הזמן. כך ניתן לגלות בקלות רבה בכמה גדל סעיף מסוים לאורך השנים, הן בכמות הכסף שהוקצבה לו והן בחלקו היחסי בתקציב המדינה.
בחזון של היוזמים - האתר מיועד לכל אזרח שמתעניין במה שקורה סביבו, או רוצה להיות מעורב בנושאים בוערים, ומאפשר להיכנס לאתר ולהיחשף למידע בשלמותו ללא אמצעי תיווך של הממשלה והתקשורת. כמו כן עיתונאים יקבלו כלי נוח ומאורגן יותר למציאת מידע עדכני ומידע ארכיוני. וכמובן השרים וחברי הכנסת שמצביעים על התקציב, יוכלו לגלוש באתר ולקבל בצורה נוחה ויזואלית מידע מפורט על מה הם מצביעים.
האתר הוקם  ידי אזרחים ועמותות פרטיים בהתנדבות מלאה, ובתמיכה של המשרד המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור בראשותו של השר מיכאל איתן.
מאחר שמדובר בפרויקט ניסיוני שפותח בהתנדבות, בשלב הזה אפשרויות החיפוש מצומצמות מאוד, לא כל המידע שם במלואו, ואי אפשר לבצע חיתוכים מתוחכמים יותר.
 
 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד