פברואר

 
 
מאגר מידע מקוון של המרכז לחקר החברה הבדואית והתפתחותה
 
המרכז לחקר החברה הבדואית והתפתחותה הקים מאגר מידע אלקטרוני, המכיל רשימה ביבליוגרפית מפורטת של פרסומים מדעיים על הקהילה הבדואית בנגב. מאגר מידע ראשון מסוגו זה מהווה ממשק נגיש לכמויות גדולות של חומר אודות הקהילה הבדואית ובכך תורם לביצוע מחקרים מקיפים יותר מאלו שהתאפשרו עד להקמתו.
חלק גדול מן המאמרים ניתן להורדה בחינם, ולגבי החלק האחר מאפשר המאגר גישה לאינפורמציה הביבליוגרפית המלאה לאיתורו. בשלב זה ניתן לאתר את הפריטים הביבליוגראפיים בשפות העברית והאנגלית. ואולם הכוונה היא להמשיך לעדכן רשימה זו ולהוסיף עליה מקורות בשפה הערבית.
 
 
World Government Data Store – שער גישה לנתונים ממשלתיים
 
ממשלות בעולם כולו מפרסמות נתונים ממשלתיים מתחומי פעילותן לציבור הרחב. קיימים היום הרבה אתרי נתונים ממשלתיים פתוחים כגון: data.gov של ארה"ב , data.gov.uk הבריטי ועוד.
World Government Data Store – יוזמה של ה-Guardian הבריטי – הוא אתר שמהווה שער גישה להרבה אתרי נתונים ממשלתיים פתוחים והרשימה ממשיכה להתעדכן. .
אפשר לחפש באתר על פי נושא, והתוצאה : רשימת מאגרי נתונים ממשלתיים רלוונטיים לשאילתה. אפשר גם לדפדף באתר על פי ארצות- נכון להיום- אוסטרליה, ניו זילנד, ספרד, אנגליה, ארה"ב ומאגרים בינלאומיים . בכל אחת מהארצות קישורים למאגרי הנתונים שלה.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

 
 
הארכיון הגדול של יד ושם עולה לענן של גוגל
 
יד ושם  וגוגל השיקו בשבוע האחרון פלטפורמה חדשה שמטרתה היא להנגיש את הארכיון של יד ושם לכלל הציבור.
בצעד ראשון זה של העלאת הארכיון של יד ושם לענן של גוגל הועברו כבר 130 אלף תמונות. חלקן עברו דיגיטציה ותיוג. כמו כן נוספו יכולות חיפוש נוספות לתמונות כולל יכולת לזהות כיתובים בתמונות באמצעות טכנולוגת OCR .
משמעות הפרויקט מבחינת המשתמשים הוא נגישות לפריטים בארכיון של יד ושם באמצעות חיפוש רגיל בגוגל ,חיפוש בארכיון באתר של יד ושם ,ואפשרות לצפות בעדוית מוקלטות של ניצולים באתר יוטיוב ששיך לגוגל.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
NNDB – Notable Names Database
 
NNDB הוא מאגר מידע ביוגרפי חופשי, עדיין בגרסת ביתא,  שכולל מידע ביוגרפי על אנשים שנמצאו ראויים להיכלל בו , חיים וכאלה שכבר אינם בחיים, ומהווה מעין שילוב של Who's who ו- Who was Who . המידע הביוגרפי כולל גם פרסומים של אותה דמות – ספרים, סרטים וכו'
אלא שבנוסף למידע הביוגרפי, הייחוד שלו הוא בכלי הוויזואלי – NNDB Mapper שמציג קשרים של כל אחת מהדמויות הנכללות במאגר בהסתמך על המידע במאגר – קשרים שלא תמיד גלויים .
על פי מה שמצוין באתר , המאגר כולל למעלה מ- 37000 פרופילים. אפשר לדפדף במאגר על פי שם משפחה ואפשר לחפש במאגר כולו עם אופציה להגביל את החיפוש למספר פרמטרים כגון: אנשים חיים , אנשים שאינם בחיים, ספרים וסרטים. בתוצאות החיפוש אפשר לראות גם את הביבליוגרפיה שממנה נלקח המידע על הדמות.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד