נובמבר

 OAPEN LIBRARY – מודל לספרים אקדמיים ב"גישה פתוחה

OAPEN -Open Access Publishing in European Networks היא יוזמה משותפת באירופה לפיתוח מודל לספרים אקדמיים ב"גישה פתוחה" בתחום מדעי הרוח והחברה. OAPEN LIBRARY הושקה בהצלחה ב- 6 באוקטובר ביריד הספרים 2010 בפרנקפורט.
אירוע זה מציין את ראשיתו של אוסף ייעודי ראשון של ספרים במדעי הרוח והחברה ברחבי אירופה ב"גישה פתוחה".
המטרות של OAPEN LIBRARY הן:
• לקדם הוצאה לאור של ספרים שפיטים ב"גישה פתוחה"
• להגדיל את הנראות של המחקר באירופה
• לכונן סטנדרטים לספרים ב"גישה פתוחה"
ההשקה הרשמית של הספרייה מהווה גם הזמנה למו"לים שמעוניינים להפיק תועלת, בעיקר מבחינת הנראות, מהשילוב של התכנים שלהם בספרייה זו.
 
אפשר לחפש בספרייה בחיפוש פשוט ומתקדם, אפשר גם לדפדף בה. מהדפדוף בספרייה עולה שרוב הספרים הם בתחום מדעי החברה והרוח אבל יש לא מעט ספרים גם בנושאים אחרים כגון: מתמטיקה, משפטים, טכנולוגיה וחקלאות, מידע ונושאים רב תחומיים. קיימות אופציות להגבלת החיפוש על פי כותר מחבר נושא ושנה. כמו כן קיימות אופציות לעידון תוצאות החיפוש על פי מו"ל, נושא ותאריך ומיון התוצאות על פי רלוונטיות , כותר, מחבר, ותאריך.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
CWTS Journal Indicators ומדדים להערכת כתבי עת

CWTS Journal Indicators הוא אתר שיועד לפיתוח, הפצה ודיונים בנושא מדדים להערכת כתבי עת.
לאחרונה Centre for Science and Technology Studies – CWTS של אוניברסיטת ליידן שבהולנד פיתח מדד בשם Source Normalized Impact per Paper – SNIP, שמודד את אימפקט הציטוטים הקונטקסטואלי של כתב העת – המדד לוקח בחשבון מאפיינים של התחום הנושאי של כתב העת , מאפשר להשוות כתבי עת בתחומי נושאים שונים ויכול להוות אלטרנטיבה ל- Impact factor של ISI . פרטים על המדד אפשר למצוא במסמך בשם :
Measuring contextual citation impact of scientific journals
באתר CWTS Journal Indicators אפשר לחפש על פי כתב עת מסוים ושנה מסוימת ולקבל מדדים שונים של כתבי עת : מספר פרסומים שפיטים שפורסמו בשלוש שנים קודמות, אחוז מאמרי סקירה בכתב העת (מתוך הנחה שמאמרי סקירה נוטים להיות מצוטטים יותר ובעלי אימפקט פקטור גבוה יותר), מדד SNIP ,מדד RIP  - מספר ציטוטים בשנה מסוימת של מאמרים שפורסמו ב- 3 שנים קודמות באותו כתב עת, לחלק במספר הפרסומים בכתב העת באותן שלוש שנים, ציטוטים עצמיים ועוד.
כמו כן באתר אפשר למצוא מדדים שונים שמתייחסים לקטגוריות הנושאיות ב- Scopus .
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
דףדף – אתר לעידוד הקריאה  ולאוהבי הספר
 
אתר דףדף מיועד לגולשים בכל גיל, החל בילדים צעירים וכלה במבוגרים. יש בו קטעי קריאה והפעלות בדרגות קושי שונות, ללא סיווג גילי, כדי שילדים בעלי יכולות מגוונות יוכלו למצוא בו עניין. כמו כן מיועד האתר להעשרת מבוגרים המתעניינים בספרות ילדים וכאמצעי עזר למתווכי תרבות  לילדים: מורים, הורים ואחרים.
האתר נוסד על ידי הסופרת והעורכת נירה הראל  ומאייר ספרי הילדים, דני קרמן. החל משנת 2000 תומך מרכז הספר והספריות באתר.
מטרת האתר: הרחבת ההיכרות עם סופרים, משוררים ומאיירים היוצרים לילדים ; העשרה בתחום ספרות הילדים הקלאסית ,העברית והלועזית ; חיזוק מרכזיותה של ספרות ילדים בתרבות בישראל.
האתר בנוי במתכונת של ירחון מאוייר, שגדל בהדרגה, וכלולים בו שבעה מדורים, חמישה מהם מיועדים לילדים ושניים למבוגרים.
חמישה מדורים לילדים:
ספרים: כולל קטעים מתוך ספרים מובחרים ומציע פעילויות והמלצות
סופרים:  מציג סופרים ומשוררים לילדים, מהארץ ומהעולם
מאיירים:  מציג תערוכות של מאיירים וציירים
פנאי : מציע לילדים מבחר פעילויות בתחומי עניין שונים.    
עניין : מיועד להעשרת ספרנים, הורים, מורים ומבוגרים אחרים
בקטגוריה של ספרים, ניתן לקבל רשימה א-ב של הספרים באתר, כשלצד כל ספר מוצג תקציר, קטע קריאה ל"טעימה", מידע על הסופר והצעה לפעילויות. בין הספרים נוכל למצוא קלסיקות כמו: היידי בת ההרים, רובינזון קרוזו, הלב, לצד ספרים כמו: ארץ יצורי הפרא, הכבש ה-16 ועוד.
בקטגוריה של סופרים נוכל למצוא את: אזופוס, אריך קסטנר, גונתן סויפט, וכן  סופרים כמו: אנדה פינקרפלד, פוצ'ו, דבורה עומר וגדי טאוב. המידע אודות הסופר כולל מלבד ביוגרפיה גם סיפורים שמאחורי הספרים וכן שאלות ותשובות.
בקטגוריה של מאיירים נוכל למצוא מידע ביוגרפי עליהם וכן קישור לתערוכה. בין המאיירים: יוסי גבע, דודו אבולעפיה, מישל קישקה ועוד רבים אחרים.
כמו כן, קיימת קטגוריה של ספרים מומלצים על פי נושאים כגון: הורים וילדים, אחים, התבגרות, פחדים, שואה ועוד.
שני מדורים נוספים:
מדור למורים ולספרנים – מציע הפעלות בבית הספר ומידע בתחום ספרות הילדים.
מדור להורים – כולל רשימות ומאמרים בענייני ספרות ילדים וחינוך.
האתר מושקע מאד וכולל מידע רב ואיכותי. האתר אמנם לא חדש אך מומלץ בחום לכל אוהבי הספרים ולכל מי שמאמין בחשיבות הגברת המודעות לספרות ילדים איכותית!
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
מעות - אגרון הכלכלה המינהל והעסקים 
 
מעות אגרון הכלכלה המינהל והעסקים, הכולל בשלב זה כ-35 אלף ערכים, הוא פרי עמל של שנים רבות והוא מכַנס את המילונים הכלכליים השונים אותם כתב העורך, בעזרת מומחים מעולם העסקים.
מילונים אלה הם: לקסיקון לביטוח; בנקאות ושוק ההון; מילון איתאב למונחי ייצור ותיפעול; לקסיקון לכלכלה; מילון למחשבים; מיסים חשבונאות ביקורת מאלף עד תו (שני כרכים) (יחד עם יחזקאל פלומין ויהלי שפי); מילון איתאב למונחי משאבי אנוש; מילון איתאב למונחי ניהול ומינהל; פיננסים ובנקאות מאלף עד תו (ארבעה כרכים); וכן שיווק ופירסום מאלף עד תו.
מילונים אלה עודכנו והורחבו במידת הצורך, מצד אחד; ונופו מהם ערכים ישנים, לא מעודכנים, מצד שני. עם זאת, בצד העידכון, הושארו ערכים היסטוריים שונים כגון בתחומי הכלכלה, המחשבים וכיוצ"ב. שיעזרו למי שקורא או עוסק בעברם של נושאים אלה ובהתפתחותם.
בהיות עולם העסקים המודרני רחב היקף האגרון מקיף תחומים רבים ושונים (ראו רשימת תחומים) השאיפה היא לאסוף ולהביא, ככל האפשר, תחת קורת גג אחת את כל מה שנוגע לתחומים אלה, כשההגבלה היחידה לגבי הערכים היא איכותם, ולכל ערך רלוונטי יימצא מקום.
ערכים אלה עומדים לרשות הציבור בצורה קלה ונוחה להשגה. הן ההיקף והן הנגישות (ראו: חיפוש ערכים) הן בעלות משמעות רבה. הגולשים מוזמנים, אפוא, להפוך את האתר לאתר אליו פונים לראשונה בחיפוש אחר ערך או מושג בתחומים שבהם עוסק האגרון.

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד