אוקטובר

 
 
2lingual – לחפש בגוגל בשתי שפות בו זמנית

אתר המאפשר לחפש בגוגל בשתי שפות במקביל.
האתר מאפשר לחפש ביטויים ב-52 שפות רבות ומגוונות, כולל עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית, ערבית, יפנית, סינית, רומנית, פולנית ואפילו יידיש  (לרשימה המלאה). כל מה שצריך לעשות הוא לבחור את שתי השפות הרצויות ולהקליד בתיבה המיועדת לאחת השפות את הביטוי הרצוי. הביטוי מתורגם אוטומטית לשפה השנייה והאתר מציג את התוצאות מגוגל בשתי השפות בשתי עמודות מקבילות. כרגע ניתן לבצע חיפושים ב-2704 קומבינציות של חיפוש  ב-52 השפות.
היתרון של 2lingual הוא שהתרגום מתבצע בזמן אמת, במהלך ההקלדה. התוצאות מגוגל מופיעות גם כן ישירות בזמן ההקלדה מבלי שהמשתמש יצטרך ללחוץ על כפתור כלשהו. דבר זה חוסך זמן ומייעל את תהליך החיפוש.
יש לשים לב, שמכיון שמדובר בתרגום מכונה (באצעות תוכנת מחשב) ולא אנושי, איכות ורמת התרגום רחוקה מלהיות מושלמת ויחד עם זאת זה יכול להיות כלי עזר מצוין ללימוד שפה.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניבריסטת תל-אביב
 
 
Microsoft Academic Search – מנוע חיפוש מדעי מחודש
 
זהו מנוע חיפוש מדעי  שנמצא עדיין בשלב ביתא – Microsoft Academic Search.
כאשר נחפש חומר מדעי – מאמרים, חוקרים, כנסים וכתבי עת כדאי לזכור גם אותו.
בחיפוש הבסיסי אפשר לחפש על פי כל אחת מ-4 הלשוניות שמייצגות קטגוריות -אובייקטים: papers, authors, conferences, journals, ולהגביל את החיפוש על פי שנים. על פי מה שכתוב באתר המאגר של המנוע מכסה 3,947,446 papers שלקוחים מכנסים וכתבי עת.
אם נחפש על פי קטגוריה מסוימת נקבל בצד תוצאות החיפוש גם את ה-"related" על פי כל אחת משלושת הקטגוריות האחרות- מאפיין שיכול לסייע בחיפוש חומר נוסף. כך למשל אם נחפש "papers" בצד תוצאות החיפוש יוצגו "related authors" "related conferences " ו- "related journals".
הקלקה על כל אחת מתוצאות החיפוש תציג לנו מידע מפורט על אותו אובייקט. כך למשל הקלקה על המאמר תציג את התקציר של המאמר , קישורים להורדת המאמר וביבליוגרפיה. הקלקה על שם המחבר תציג פרטים על המחבר, חיבוריו והצגה וויזואלית של המחברים השותפים שלו.
בחיפוש המתקדם קיימות אופציות הגבלה נוספות בנוסף למילות מפתח. אפשר לחפש גם על פי כותר, מחבר, כנס, כתב עת ותאריך. אבל , כאשר ניסיתי לחפש בטופס החיפוש המתקדם ביטוי שכולל יותר ממונח אחד קיבלתי הודעת שגיאה.
קיימת גם אופציה לדפדוף על פי 23 קטגוריות נושאיות בתחום מדעי המחשב. נראה שהמאגר של המנוע עדיין מצומצם יחסית לגוגל סקולר למשל, וכפי הנראה הוא מוגבל עדיין לכיסוי תחומי ידע מסוימים, אך מנשק התוצאות שלו מעניין ויעיל.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניבריסטת תל-אביב
 
 
Scivee – המדע בוידאו
 
Scivee הוא אתר חופשי שמאפשר לחוקרים להעלות ולשתף קובצי וידאו של מחקריהם.
האתר מאפשר דפדוף וחיפוש.
אפשר לדפדף על פי למעלה מ- 50 קטגוריות נושאיות רובן בתחום הביורפואי, ועל פי קהל יעד.
ליד כל אחת מהקטגוריות הנושאיות מצוין מספר הפריטים באתה קטגוריה. כך למשל , נכון להיום בביולוגיה 1196 פריטים, בחינוך – 742 , במדעי המחשב – 563, בכימיה – 461 והרבה מצגות בקטגוריות אחרות.
אפשר לחפש באתר ולהגביל את החיפוש על פי נושא, קהל יעד, סוג חומר, זמן העלאה לאתר, חומר שנצפה ביותר, וסוג חומר. בנוסף לקובצי הוידאו אפשר לחפש גם בחומרים נוספים כולל כתבי עת חופשיים.
החיפוש באתר וצפייה במצגות אינו מחייב הרשמה. העלאת חומרים לאתר וקשר עם עמיתים בתחום מותנים בהרשמה חופשית באתר.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניבריסטת תל-אביב
 
 
מנוע החיפוש BING : תמונת מצב 2010
 
בשעה שכולנו שקועים בחיפוש מידע באמצעות מנוע החיפוש של גוגל , משפרים אנשי מיקרוסופט את מנוע החיפוש BING כל הזמן. השיפור הראשון שממנו ניתן להפיק תועלת הוא הקשר בין BING ובין טוויטר . תדירות עדכוני המידע הרלבנטיים בטוויטר המועברים ומאונדקסים במנוע החיפוש BING היא מרשימה ואף עולה על קצב האינדוקס של גוגל.
מאפייני חיפוש נוספים בBING  שהשתפרו נוגעים לחיפוש המתקדם המאפשר חיפוש באמצעות אופראטורים בוליאניים בצורה יותר טבעית מאשר במנוע החיפוש של גוגל. נכון שמנוע החיפוש של גוגל הוא המוביל בעולם אבל המנוע של BING  הרץ בעקבותיו מצמצם לאט לאט את הפער. למרות שהתרגלתם לגוגל , כדאי לבדוק מדי פעם להריץ שאילתות באמצעות BING  כי אין חפיפה מלאה ביניהם מבחינת התכנים. לשם כך אפשר להשתמש ברב-מנוע המחפש בו זמנית גם בגוגל וגם בבינג.
 
מקור: צמתי מידע
 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד