מרץ

 Q-Sensei – מנוע מדעי חדש – האם כשמו כן הוא?

Q-Sensei  הוא מנוע חיפוש מדעי שנמצא עדיין בגירסת ביתא. נכון להיום על פי מה שמוצהר באתר הוא כולל באינדקס שלו 24 מיליון מאמרים מדעיים ו- 11.5 מיליון ספרים. המטרה המוצהרת של המנוע לאפשר אחזור מידע לא רק מספרים וכתבי עת אלא גם מבלוגים חדשות ויישומי וויקי.
תוצאות החיפוש כוללות תקציר, פרטים ביבליוגרפיים, וקישור למקור – לא תמיד הטקסט המלא חופשי, לעתים אפשר לקבל את הטקסט המלא, במקרים אחרים מוצעת האפשרות לרכוש את המאמר. אפשר לעדן את תוצאות החיפוש על פי סוג מסמך, מילות מפתח נוספות, שנה, ומחבר. המנוע מציע למשתמש נושאים קרובים ומאמרים נוספים של מחברי המאמר. יש במנוע מאפייני וויקי – קיימת אפשרות למשתמשים להוסיף סקירה ולערוך את פריט המידע, לראות את הגרסה המקורית ושאר הגרסאות.
הרשמה חופשית למנוע מאפשרת שימוש בספרייה אישית בה אפשר לשמור את תוצאות החיפוש ואת אסטרטגיות החיפוש.
מאפייניו של המנוע נותנים למשתמש תחושה של חיפוש במאגר מידע ביבליוגרפי עם מאפייני וויקי יותר מאשר במנוע חיפוש רגיל.
שמו של המנוע משקף את חזונו- השם לקוח מהמילה היפנית Sensei שמשמעותה – מדריך, יועץ, מורה רוחני בעל ניסיון שרגיש לצרכים של אלה שאותם הוא מדריך ושואף לפתור את בעיותיהם. מנוע החיפוש כאמור נמצא עדיין בשלב ביתא והמשתמשים מתבקשים להציע הצעות לשיפורים.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניבריסטת תל-אביב
 
 
מאגר Open Thesis
 
אתר אינטרנט חדש בשם Open Thesis מאפשר לחוקרים וסטודנטים להעלות עבודות תזה, דוקטורט ומחקרים נוספים במטרה להרחיב את חשיפתם והפצתם. מטרת הפרויקט היא לאפשר גישה חופשית וקלה לחומרים וכך להרחיב את ההפצה והחשיפה שלהם. בצורה כזאת סטודנטים וחוקרים יוכלו בקלות להיעזר ולהישען על מחקרים קודמים במהלך עבודותיהם. כחלק מהיוזמה, האתר יהיה פתוח לכולם וללא תשלום.
חוקר שלא יהיה מעוניין שלכל הגולשים תהיה גישה למחקריו, יוכל להגביל אותה כך שהעבודה לא תוצג באופן חופשי, אלא בהתאם לפרמטרים שיוגדרו מראש.
את החיפוש באתר ניתן יהיה לעשות לפי שם המחבר, מילות מפתח, שם המוסד, מנחה וכיוצא באלה. תוצאות החיפוש יוצגו באופן כרונולוגי או בהתאם לרלוונטיות – בהתאם לבחירת החוקר.
כמו כן, האתר מאפשר לאוניברסיטאות השונות לפרסם באתר את העבודות שנעשו אצלן, ובכך לתרום לקידום הקניין הרוחני של המוסד.
בנוסף לכך, מוסדות הלימוד שיפרסמו מחקרים באתר יוכלו לקבל גם נתונים סטטיסטיים על אודות השימוש שנעשה במחקרים.
 
מקור: מערכת צמתי מידע
 
 
פורטל משפטי חדש
 
קבוצת "דפי זהב" השיקה  לאחרונה  פורטל תוכן משפטי בשם "משפטי" .  הפורטל הוקם בהשקעה של 900 אלף שקל. באתר יוכלו הגולשים לקבל ייעוץ משפטי במגוון רחב של נושאים, כגון עבודה ופנסיה, משפחה, מקרקעין, נזיקין, רשלנות רפואית ותביעות ייצוגיות. באתר יפורסמו תכנים שייכתבו על-ידי צוות מומחי האתר ופסיקה מעניינת. האתר כולל מאגר של כל עורכי הדין בארץ, הניתן לסינון לפי תחום התמחות ואזור, לצד סיפורי הצלחה שיסייעו לגולשים בבחירתם.

 
מקור: דה-מרקר
 

UK PubMed Central – שירות חופשי חדש למידע ביו-רפואי

UK PubMed Central הוא שירות חופשי למידע ביו-רפואי שעדיין נמצא בשלב ביתא.
השירות פותח תוך שיתוף פעולה עם חוקרים בתחום הביו-רפואי באנגליה.
נכון להיום, כפי שכתוב באתר, השירות מאפשר חיפוש ב:
• למעלה מ- 1.7 מיליון מאמרים חופשיים בטקסט מלא בתחום הביו-רפואי
• 19 מיליון תקצירים של Pubmed
• דיסרטציות מאנגליה בתחום הביו-רפואי
• מדריכים קליניים
• מאגרי פטנטים באירופה
• מאגרי מידע – Agricola, Chinese Biological Abstracts ו- Citeseer
בעתיד הכוונה להעשיר את השירות במקורות מידע נוספים ולשפר את החיפוש על ידי שימוש בטכנולוגיות מתקדמות של כריית מידע.
השירות כולל מנשק חיפוש בסיסי לחיפוש בכל מקורות המידע מתיבת חיפוש אחת, ומנשק לחיפוש מידע מתקדם שמאפשר להגביל את החיפוש על פי סוג מקור, כותר, מחבר, כתב עת, MeSH ולמיין את התוצאות על פי רלוונטיות ותאריך.
נשאלת השאלה – במה שונה שירות זה מ- Pubmed ובמה שונה הוא מ- Pubmed Central – תשובה על כך ועל שאלות נוספות שנוגעות לשירות אפשר למצוא בשאלות הנפוצות שבאתר.

 מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד