דצמבר

 
 
מנועי חיפוש לספרים

 BookAse.com הינו מנוע חיפוש ספרים - ספרי לימוד וספרי קריאה- והשוואת מחיריהם ברשת . המנוע מציע שירות השוואת מחירים לספרים מקרב חנויות הספרים האינטרנטיות העיקריות מרחבי העולם. לטענת המפתחים,שימוש במנוע זה יכול לחסוך למשתמשים עד 90% הנחה על מחירי הספרים . 
 
 מנוע אחר לאיתור ספרים ברשת הוא Inkmesh. מנוע חיפוש לספרים דיגיטאליים (ebook). המנוע אוסף נתונים ממגוון רחב של אתרים בכדי להקל על משתמשים למצוא ספרים אלקטרוניים בפורמאט המתאים ובמחיר המתאים .המנוע עורך את החיפוש שלו באתרים הללו : Amazon.com, Audible.com, Baen WebScriptions, Barnes & Noble,  BooksOnBoard, CyberRead, Feedbooks, Fictionwise, MobileRead Steve Jordan Books, ManyBooks.net, Powells.com, Project Gutenberg, Smashwords, Sony eBook Store, .The Internet Archive .
 
מנוע נוסף הינו BookLookr, מנוע השוואת מחירים בין קמעונאי ספרים גדולים ברשת .
    
 מקור: מערכת צמתי מידע
 
 
Quertle – מנוע חיפוש סמנטי ביו-רפואי
 
Quertle הוא מנוע חיפוש סמנטי ביו-רפואי שמשתמש באונטולוגיה של מונחים מהתחומים: ביולוגיה, רפואה וכימיה. הוא מכסה, נכון להיום, את Medline/Pubmed וכתבי העת של Pubmed Central ובעתיד יכסה מקורות נוספים.
מנוע חיפוש זה מחפש קשרים – כלומר הוא מחפש מסמכים שבהם מונחי השאילתא מופיעים בהקשר מסוים, כך למשל, אם מונחי השאילתא הם מיגרנה וקפה – תוצאות החיפוש יכילו מסמכים ששני המונחים מופיעים בהקשר מסוים כגון "השפעת הקפה על מיגרנה" – באופן זה מאוחזרים המסמכים הרלוונטיים ביותר.
Quertle  מבצע גם חיפוש פשוט שכולל את כל המסמכים בהם מופיעים מלות החיפוש ולאו דווקא את אלה הכוללים קשרים ביניהם, אך תוצאות אלו יופיעו בנפרד.
מאחר שהמנוע משתמש באונטולוגיה של מונחים לא צריך לחשוב על כל המילים הנרדפות של מונח מסוים, שכן מנוע החיפוש מוצא אותם באופן אוטומטי.
מנוע החיפוש תומך ב- "Power Terms " – מונחים שמייצגים קבוצה של אובייקטים. כך למשל proteins $ מיצג כל פרוטאין שהוא ולא את המונח protein.
אפשר להוסיף שם של מחבר מסוים או פרסום מסוים כדי להגביל את החיפוש למסמכים של אותו מחבר או פרסום.
תוצאות החיפוש כוללות קישורים לטקסט המלא , אם הוא חופשי או נגיש במסגרת מנוי.
מנוע החיפוש בשלב זה תומך רק באנגלית, ואינו תומך בשאילתות בוליאניות מורכבות.
מידע נוסף על מאפייניו של המנוע והשימוש בו אפשר למצוא בעזרה שמספק המנוע ובשאלות הנפוצות שבאתר המנוע.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 
קריירה מחקרית מצליחה – כיצד?
 
חוקרים מתחילים שמעוניינים בקריירה מחקרית יוכלו להיעזר במדריך חופשי בן 44 עמודים שפרסמה לאחרונה Elsevier בשם :
Charting a Course for a Successful Research Career
A Guide for Early Career Researchers 

המדריך מבוסס על ניסיונו המחקרי העשיר של המחבר Professor Alan M Johnson ומהווה למעשה מדריך כללי לקבלת החלטות שעימן מתמודדים לרוב חוקרים מתחילים כגון: בחירת תחום מחקר, שיתוף פעולה בתחום המחקר, אתיקה, היכן לפרסם, כיצד להכין בקשה למענקים, שיתוף פעולה באקדמיה, השתתפות בכנסים, בקשת עבודה או קידום ועוד..

מן הראוי לציין, שאחד הנושאים החיוניים לחוקרים, כפי שצוין גם במדריך שהוזכר לעיל, הוא למצוא עמיתים ושותפים למחקר ולעקוב אחר התפתחויות בתחום המחקר. זאת יוכלו החוקרים לעשות בעידן ה-Web 2.0 גם באמצעות רשתות חברתיות ייעודיות לחוקרים.

דוגמה לרשת כזו היא Academia.edu.
בה יכולים החוקרים:
• למצוא עמיתים מתחומי מחקר דומים
• לעקוב אחר התפתחויות אחרונות בתחום המחקר שלהם
• ליצור דף פרופיל אקדמי שיכלול את תחומי העניין ופרסומים שלהם
רשתות חברתיות ייעודיות לקהילה האקדמית בעלות פונקציונליות דומה הן:
Labmeeting, ResearchGate, ResearchID,Ologeez

 מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב


שירותים חופשיים מקוונים לדפי תוכן של כתבי עת מדעיים


My favorite journals  הינו שירות לדפי תוכן שמאפשר לראות את דפי התוכן המעודכנים של  10612 כתבי עת בתחומי דעת שונים: מדעי החיים, כימיה, מדעי המחשב, הנדסה, מתמטיקה, רפואה, סיעוד, פסיכולוגיה, מדעי החברה, אומנויות ומדעי הרוח ועוד..

האתר מאפשר דפדוף על פי קטגוריות ועל פי רשימה אלפביתית. אפשר גם לחפש על פי מילה מהכותר. מנשק התוצאות ויזואלי – הכריכות של כתבי העת מוצגות למשתמש וכאשר מקליקים על כתב עת מסוים, כתב העת מתווסף לרשימת המועדפים של המשתמש "My favorite journals"
לאחר מכן מתוך "My favorite journals" אפשר לראות את דפי התוכן של הגיליון האחרון של כל אחד מכתבי העת. התוצאות כוללות גם קישור לאתר המו"ל של כל אחד מהמאמרים וקישור ל- Scopus Preview שם אפשר לראות פרטים ביבליוגרפיים של המאמר, כולל תקציר. הגישה לטקסט המלא מותנית במצב המנויים של כל משתמש/מוסד.
 
אלה המעוניינים בדפי תוכן בתחום הביו-רפואי יכולים להיעזר באתר נוסף Scifeed , אשר מאפשר לראות את דפי התוכן המעודכנים של למעלה מ-100 כתבי עת במדעי החיים ורפואה. אפשר לדפדף על פי קטגוריה, על פי רשימה אלפביתית של כתבי העת ועל פי רשימת כתבי עת פופולריים, ולראות את דפי התוכן המעודכנים ביותר, כולל תקצירים של המאמרים. אפשר גם לחפש בתכנים של דפי התוכן. הגישה לטקסט המלא מותנית במנוי אישי/מוסדי .
הרשמה חינמית לאתר מאפשרת השתתפות פעילה כגון: שמירת מאמרים ברשימת קריאה נגישה מכל מחשב, הוספת הערות למאמרים ודפדוף ברשימות קריאה של משתמשים אחרים.
 
מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
 
 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד