אפריל

EThOS - מאגר התזות המאוחד של האוניברסיטאות באנגליה, פתוח לכל
 
מאגר מאוחד של התזות של האוניברסיטאות באנגליה, שמתופעל על ידי British Libray, פתוח עתה לכל. נכון להיום, המאגר כולל למעלה מ-250,000 רשומות. המאגר מתעדכן על בסיס שבועי. במקרים מסוימים של תזות מוזמנות, העדכון הוא על בסיס יומי. יש במאגר הרבה תזות דיגיטליות אשר ניתנות להורדה מיידית, לשימוש אישי בלבד, ומספרן הולך וגדל. חיפוש במאגר אינו מחייב הרשמה. לעומת זאת כדי להוריד תזה או להזמין תזה יש להירשם. EThOS מאפשר גישה לתזות דרך כל הערוצים האפשריים. לעיתים כאשר התזה המבוקשת אינה מופיעה במאגר, יש קישור למאגר המוסדי בו היא זמינה.
רוב המוסדות שנוטלים חלק במאגר תומכים בגישה חופשית, והמימון הכרוך בדיגיטציה של התיזות ממומן על ידם. לעומת זאת המשתמש נדרש לשלם עבור הוצאות הדיגיטציה של תזות של מוסדות שאינם תומכים בגישה חופשית.
מנשק החיפוש מאפשר להגביל את החיפוש לתזות שזמינות להורדה מיידית. תוצאות החיפוש כוללות פריטים ביבליוגרפיים מלאים, ולאחר מילוי טופס  פרטים אישיים, שכולל מספר שדות חובה: שם מלא, כתובת וארץ, שם משתמש וסיסמה, מקבלים טופס עם פריטי ההזמנה, שכולל גם עלויות. לאחר אישור ההזמנה, אם התזה זמינה להורדה מיידית, מקבלים את הקובץ עם הטקסט המלא של התזה.
 
ואצלנו בארץ - האוניברסיטה העברית מצטרפת לפרוייקט העולמי שמפרסם תזות אלקטרוניות. במסגרת זו ניתן למצוא עבודות דוקטורט בקטלוג הספרייה. העבודות  נגישות לכל משתמשי האינטרנט באופן חופשי או למשתמשי האוניברסיטה העברית בלבד, וזאת לפי בקשתם. בחיפוש בסיסי יש צורך לבחור בשדה  "בחר קטלוג" בתיזות אלקטרוניות.
 
 
איתור אנשים בעולם - מרכז משאבים ייעודי
 
במערכת של מרכז PANDIA  לאיחזור מידע  אספו וגיבשו רשימות של מנועי חיפוש ייעודיים על איתור אנשים. הם יצרו ריכוז של עשרות ערוצי מידע ומקורות מידע על איתור אנשים אשר נחשב מבחינה מידענית ומבחינת מודיעין עסקי כריכוז הטוב והיעיל ביותר מסוגו. מומלץ להשתמש במרכז משאבים ייעודי זה לאיתור אנשים באינטרנט החל מבעלי תפקידים וכלה באנשים שמבקשים לדעת עליהם ועל תחומי העניין שלהם. 
 
 
מנוע חיפוש חדש לחיפוש חדשות כלכליות
 
כתב העת הכלכלי Financial Times השיק לאחרונה  מנוע חיפוש סמנטי לחדשות כלכליות (עדיין בגרסת בטא): Newssift. המנוע מאנדקס אלפי מקורות חדשותיים ברחבי העולם וכולל מיליוני מאמרים בבסיס הנתונים שלו. המנוע בנוי כך שהוא תומך בתהליך החיפוש, ממליץ על מונחי חיפוש נוספים, ומאפשר לבנות שאילתה מורכבת תוך כדי חיפוש. מבחינת הצגת הממצאים המנוע הייעודי  הזה פורס באופן דינאמי את המילים הרלבנטיות והאפשריות בחמישה טורים מקבילים : נושאים עסקיים, ארגונים ותאגידים, מקום, אנשים, ונושאים קשורים .  המיקוד הזה מקל רבות על תהליך החיפוש והופך אותו לחיפוש מונחה.

 
Jewish Women: A Comprehensive Historical Encyclopedia - אנציקלופדיה חופשית באינטרנט
 
משרה אמנו ועד דבורה הנביאה, מהנרייטה סאלד ועד גולדה מאיר - אלפי נשים בהיסטוריה היהודית השפיעו על החברות בהן חיו. כלת פרס ישראל פרופ' אליס שלוי ובעלה משה עמלו על אנציקלופדיה חדשה שכוללת יותר מ-2,000 ערכים על נשים יהודיות.
כדי לערוך סדר בתחום נשים ומגדר, הגה בתחילה שלוי אנציקלופדיה עולמית שתקיף נשים מכל העמים ומכל התקופות. אולם לאחר שנוכח כי פרויקט שאפתני זה לא ניתן לביצוע, החליט להסתפק בתחום שבו יש לו מקורות וידע – חקר הנשים היהודיות, וכך נולדה האנציקלופדיה הייחודית. משה שלוי היה היוזם ואוסף החומר, ואילו אליס מילאה תפקיד בתחום העריכה. התוצאה היא אנציקלופדיה דיגיטלית הזמינה באינטרנט, כתובה באנגלית וכוללת מעל אלפיים ערכים (3,200,000 מילה), ביוגרפיות ומאמרים תמאטיים - רובם פרי מחקר חדשני ומעודכן.
"זו תרומה גדולה מאוד לתחום של לימודי נשים ועושה צדק עם ציבור שלם שבמשך כל הדורות לא זכה להכרה שראוי לה", אומר פרופ' שלוי. "ההישג הגדול של החיבור הזה הוא הצגת ה-Her Story". שלוי אף טוענת כי האנציקלופדיה משקפת את הצמיחה של תחום חקר נשים ומגדר שקיבל תאוצה משנות ה-80 ואילך.  עורכות האנציקלופדיה הן פרופ' פאולה היימן מאוניברסיטת ייל ופרופ' דליה עופר מהאוניברסיטה העברית.

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד