אוקטובר

OpenSIGLE - מאגר רב-תחומי חופשי של ה”ספרות האפורה” באירופה
 
“ספרות אפורה” (Grey Literature) היא ספרות שבדרך כלל אינה רואה אור או רואה אור רק כפרסומים פנימיים במוסדות מחקר, במוסדות שבחסותם נערכו המחקרים או בספריות אקדמיות.
המאגר נועד לרכז את ה”ספרות האפורה” של מדינות אירופה. המאגר מהווה למעשה ריכוז של מקורות ממרכזי מידע ואספקת מסמכים באירופה שמאוגדים ב-EAGLE- European Association for Grey Literature Exploitation. המדינות שנוטלות היום חלק במאגר הן: גרמניה, ספרד, איטליה, פורטוגל, רוסיה, סלובקיה, אנגליה, צרפת, בלגיה וצ’כיה. המאגר הוא המשכו ובמתכונת חדשה חופשית של המאגר SIGLE - מאגר של ה”ספרות האפורה” של מדינות אירופה שהיה פעיל בשנים 1980-2005. ביוזמת INIST חודשה פעילותו של המאגר והוא הפך ל- Open Access תוך שימוש בפלטפורמת DSpace . המאגר OpenSIGLE כולל גם את החומר הישן מ- SIGLE והוא מאגר ביבליוגרפי רב-תחומי ומקיף מספר רב של נושאים מתחומי מחקר שונים כמו מדעי החברה והרוח, רפואה ופיסיקה. במנשק החיפוש קיימות אופציות לדפדוף, לחיפוש בסיסי ולחיפוש מתקדם. ניתן לדפדף על פי אוספים, כותרים, מחברים ותאריך (1950-2008), ניתן לחפש תוך הגבלה לארצות ולקטגוריות על פי מספר שדות: מחבר, כותר, נושא, תקציר, סדרה, ספונסר, מזהה (identifier) ושפה.
למרות שהמידע המתקבל בעיקרו ביבליוגרפי ללא טקסט מלא, המאגר חשוב מאחר שהמידע הכלול בו, בשל היותו “ספרות אפורה”, לרוב אינו זמין בערוצי הרכש הרגילים.
 
 
DRIVER - יוזמה משותפת של מדינות אירופה בתחום המאגרים המוסדיים
 
DRIVER הוא פורטל של מאגרים מוסדיים של מספר מדינות באירופה. כיום, כפי שמתועד באתר, הפורטל מאפשר גישה חופשית לכ-600,000 מסמכים מ-110 מאגרים מוסדיים ב- 25 שפות. החזון והיעד העיקרי של DRIVER הוא להקים תשתית אחת, שבאמצעותה יוכלו להעלות ל-Web את כל המאגרים המוסדיים באירופה, ובאופן זה ליצור מאגר ידע מחקרי אחד נגיש בגישת ה-OPEN ACCESS.
במנשק החיפוש ניתן לחפש תוך הגבלת החיפוש לסוגי מסמכים, תאריך, שפה, ארץ ואוסף. ניתן לצמצם את החיפוש לאוסף/ים מסוימים כגון: ביולוגיה, אנתרופולוגיה, מדעי המחשב ועוד.. ניתן גם לדפדף במסמכים על פי מחבר, סוג מסמך, נושא, שפה ומאגר מוסדי. ניתן לראות את כל המאגרים המוסדיים - שם, ארץ ומספר מסמכים בכל מאגר. ניתן ליצור חשבון אישי ולקבל שירותי עדכון.  מנשק התוצאות ידידותי ביותר, כולל פרטים ביבליוגרפיים וטקסט מלא של פריטי המידע.
מכל מקום, היוזמה חשובה ומדגישה את חשיבות  שיתוף הפעולה בתחום המאגרים המוסדיים בפרט וה-Open Acess בכלל. המאגרים המוסדיים הם אמצעי טוב לחוקרים להפיץ את מחקריהם והם אינם “מתנגשים” עם שאר השחקנים בתחום כגון: כתבי עת חופשיים, מאגרים נושאיים חופשיים כמו arXiv, או rePEc, אתרי בית אישיים או מחלקתיים. הנקודה החזקה של תנועת ה-Open Access היא שהפרויקטים השונים במסגרתה אינם מתחרים זה בזה, שכן כאשר המטרה היא הפצת החומר, ככל שרבים יותר השחקנים כן ייטב.
 
 
Wayback Machine - אתר הארכיון של האינטרנט
 

רוצים לחזור אחורה בזמן?
רוצים לראות איך נראו האתרים הפופולרים של היום ב-2001 ואולי אפילו ב1996?
ארכיון האינטרנט מאפשר לך לדפדף בלמעלה מ-85 ביליון (!) דפי ווב שאוחסנו החל משנת 1996.  כל מה שצריך לעשות הוא לרשום את כתובת האינטרנט של האתר המבוקש ו-Wayback Machine יציג לך את כל הגירסאות של אותו אתר מאז 1996.
לדוגמה, אם אתם סקרנים לראות איך נראה  גוגל לפני מה שהוא היום הקישו על הקישור ותראו את דף הגוגל משנת 1999.
ב-1996 התחיל לפעול ה-Internet Archive, שמטרתו למנוע ממיליארדי פריטי המידע שמתרוצצים להם באינטרנט לשקוע ולהעלם. הם רוצים להוות ספרייה וירטואלית להיסטוריונים, חוקרים וסתם מתעניינים. בעזרת ה-Wayback Machine שלהם אנחנו יכולים לראות איך כמעט כל אתר נראה בעבר, לפי תאריכי הדגימות שלהם - זה מדהים לפעמים לראות את השינויים באתרים בהם אנחנו מבקרים בקביעות. מעניין גם לראות מה לא השתנה.
 


SortFix סיוע בחיפושים מורכבים
 
הרבה מפתחי תכנה וסטארט-אפים מנסים לפתח מנוע חיפוש שיביס את גוגל או לפחות יתחרה בו (ראו לדוגמא את הבלוג AltSearchEngines המדווח מדי יום על מנועי חיפוש אלטרנטיביים לגוגל). למרות כל המאמצים לא קיימת עד היום אלטרנטיבה משמעותית לענק החיפוש, ויש הסבורים שאם אי אפשר לנצח, כדאי אולי להצטרף.
 SortFix  מהווה חיזוק לחיפוש הגוגלי. SortFix מאפשר למחפש להקליד שאילתה ולהשוות את התוצאות המתקבלות מגוגל, מיאהו ומהOpen Directory Project.מסך תוצאות החיפוש ראוי לציון מיוחד כי בנוסף לתוצאות שמתקבלות משלושת המנועים מופיעים בו ארבע תיבות צבעוניות גדולות.
בתיבה השמאלית ביותר מופיעות "power words " שהן מונחים וביטויים המופיעים בתדירות גבוהה בתוצאות החיפוש. בתיבה השנייה משמאל יופיעו המונחים שנרשמו בשאילתה בצרוף האופרטור הבוליאני OR. התיבה השלישית מיועדת למונחים אותם נרצה להוציא מתוצאות החיפוש, והתיבה האחרונה היא מילון.
המאפיין הייחודי והכייפי של SortFix הוא האפשרות לגרור ולשתול את המונחים והביטויים בין התיבות. התועלת העיקרית היא בגרירת ה power words מהתיבה הראשונה לתיבה השנייה או השלישית, דבר המאפשר ליצור חיפושים מורכבים בקלות רבה. וזה עוד לא הכול! אפשר ללחוץ על כפתור ה More Options, להירשם, ולבחור  באופציית ה"משתמש המומחה" שבה נמצא בין השאר את תיבת ה standby. לתיבה זו ניתן לגרור מונחים שלא נחוצים לחיפוש הנוכחי, אבל נרצה להשתמש בהם מאוחר יותר. בחיפוש המומחה ניתן לקבל גם מלים נרדפות למונחי החיפוש ועוד.  לסיכום, הכלי הזה מועיל במיוחד בביצוע חיפושים מורכבים במיוחד וכדאי להתנסות בו.


 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד