אוגוסט

חיפוש במאגרי המחקר המוסדיים של האוניברסיטאות באוסטרליה
 
ליותר ממחצית האוניברסיטאות באוסטרליה מאגרי מחקר מוסדיים (Institutional Repositories) וקרוב לודאי שתוך שנתיים כל האוניברסיטאות באוסטרליה יקימו מאגרי מחקר מוסדיים. כל חוקר מפקיד במאגר עותק דיגיטלי של עבודתו ומידע מתאר. באופן זה מאגרי המחקר מאפשרים לחוקרים להפוך את מחקריהם לנחלת הציבור ושני הצדדים יוצאים נשכרים.
ARROW - Australian research repositories Online to the World - הוא פרויקט לאומי בחסותו של משרד החינוך באוסטרליה ששם לו למטרה לאפשר בצורה אופטימלית את השימוש במאגרים אלה. במסגרתו פותח מנוע חיפוש שמחפש סימולטנית בכל המאגרים. שירות חיפוש זה ARROW Discovery Service מסופק על ידי הספרייה הלאומית של אוסטרליה והוא מאפשר כיום חיפוש ב- 161,790 פריטים - כולל תיזות, מאמרים, פרקים מספרים, תמונות וקטעי מוסיקה. לרוב פריטי המידע המאוחזרים עותק דיגיטלי מלא.
באופן זה שירות זה מהווה מקור נוסף לאיתור חומר איכותי בטקסט מלא.
 
מידע על ARROW
 
 
המוזיאון האינטראקטיבי המקוון לעיתונות העולם
 
ניתן לדעת ברגע נתון, כל מה שמתרחש בכל מקום בעולם, בלחיצה על הנקודה הכתומה. יותר מזה אתה יכול דרך כל עיתון להיכנס לאתר של העיתון ולדעת לפרטי פרטים בדיוק מה קורה שם. כמובן שמקבלים גם עיתונים בשפות שאנו לא יודעים אבל זה עדיין מרתק מאין כמוהו. כדי להשתלט על האתר, שימו לב שישנם חיצים בעזרתם ניתן להגיע לכל מקום בגלובוס. למעלה נמצאים שמות האתרים של העיתונים, בעזרתם ניתן להיכנס פנימה לכל ארץ ולכל עיתון .
לחצו על הנקודות הכתומות לקבלת עיתון מעודכן.   
 

Conntoea  -  כלי ליצירת מאגר רפרנס לחוקרים, ולמדענים
 
כלי ממוחשב של מסד נתונים לניהול פריטי מידע וסימניות אתרים  באינטרנט. מסד נתונים ממוחשב המאפשר בקלות להקים מאגרי מידע פרטני למדענים, חוקרים, אנשי חינוך ומומחים המעוניינים לנהל את מאגר הקישורים  המקצועי שלהם  באופן מושכל. לכל פריט מידע וקישור ניתן לפתח כרטיס מידע  המכיל,  כותר/TITLE  , קישור, תיאור והערות. המאגר מאוחסן באינטרנט וניתן להפנות אליו עמיתים למקצוע או גורמים אחרים עפ"י כתובת האינטרנט שהמערכת מנפיקה לכל בעל מאגר.
 
לכל פריט מידע או קישור ניתן להגדיר מילות מפתח או תגי נושא . כאשר נכנסים למאגר ניתן לראות את כל המידע מאורגן על פי מילות מפתח.  ניתן לחפש על פי כל סוגי המידע במאגר. ניתן גם להגדיר כרטיסי מידע בעברית ומילות מפתח בעברית. המאגר פשוט מאד לתחזוקה ולניהול. ניתן גם ליצור ערוץ עדכון של RSS  המודיע למשתמשים המאגר על כל תוספת של פריט מידע . יש אמנם עוד יישומים באינטרנט לניהול מאגרי קישורים ומאגרי פריטי מידע אך יישום זה הנו היעיל והידידותי ביותר מביניהם. 
 
חוות דעת מקצועית 
דוגמה לאב-טיפוס של מאגר בעברית 
 

 
תצוגה ויזואלית מרחבית של ממצאי החיפוש
 
חלק ממחפשי המידע  הם בעלי ראייה מרחבית טובה יותר מאשר ראייה טקסטואלית . מדובר באנשים שמרגישים נוח יותר לנווט את דרכם באמצעות מפות או ענני תגיות. אלו יוכלו להיעזר  עתה בכלי עזר יעיל להצגת הממצאים בחיפושי המידע בצורה ויזואלית בתצוגה מרחבית ויזואלית. כלי העזר הזה נקרא searchCrystal והוא בעצם רב-מנוע , המחפש בו זמנית בכמה וכמה אוספים ומנועי חיפוש ומציג את הממצאים בצורה השוואתית ובאופן  ויזואלי. זה לא כלי העזר הראשון בנושא תצוגה ויזואלית , אבל הוא אחד הטובים והיעילים והוא מאפשר תצוגה ויזואלית דינאמית במרחב מעגלי של ממצאי החיפוש . אפשר לנווט בקלות ולאתרים בקלות את הממצאים החשובים ע"י סוג הנושאים וסוג מנוע החיפוש. מומלץ.

 
 

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד