נובמבר

עלה לאוויר השירות החדשני - mygov - הפורטל שלי
 
mygov הוא פורטל אישי שמטרתו לאפשר לכל אזרח לרכז את פעילותו מול משרדי הממשלה השונים. לאחר תהליך הרשמה קצר לשירות mygov וכניסה לפורטל יכול המשתמש לסמן את התכנים הממשלתיים שמעניינים אותו.
 
הפורטל האישי mygov יעלה בשני שלבים. בשלב ראשון עולים השירותים הבאים:
·        איתור מידע ממוקד מאתר gov.il בכל נושא שמעניין אותך: מרכב ותחבורה, דרך מיסוי וכספים, חינוך והשכלה ועד לבריאות ואיכות הסביבה.
·        חדשות עדכניות ישירות מאתר gov.il: מידע מאתרי ממשלה, עדכונים על שירותים חדשים, תשלומים, טפסים ומידע מקוון נוסף.
·        שירותי RSS מאתרים ממשלתיים שונים, ביניהם תחזית מזג אוויר (השירות המטאורולוגי), שערי מטבע (בנק ישראל), מכרזים ממשלתיים ושירותים נוספים.
 
בין השירותים שיעלו בשלב השני  ניתן למצוא:
·        תזכורות על תשלומים ישירות לפורטל האישי שלך
·        לוח שנה אישי ושימושי שבו תוכל לתכנן משימות שעליך לבצע מול משרדי הממשלה או תשלומים שעליך לשלם
·        ארכיון פעולות שביצעת בעבר מול משרדי הממשלה השונים
·        כתיבה וניהול של תזכורות אישיות
 
mygov – הפורטל שלי מאפשר למשתמש לערוך את התכנים ולשנות את העיצוב של האתר האישי שלו. התכנים מופיעים בקוביות מידע, כאשר בכל קובייה ניתן לערוך את התכנים, את שם הקובייה ואף לשנות את מקומה באתר האישי. הממשק הנוח והייחודי מאפשר לאזרח לאתר את המידע שבחר להציג באתר האישי שלו בקלות ובנוחות.
 
  
חיפוש ספרים בגוגל והורדת קבצים
 
פרויקט דיגיטציית הספריות של גוגל מתקדם במהירות, למרות מכשולי זכויות היוצרים. אתמול החלה גוגל להציע למשתמשי שירות Search Google Book להוריד בחינם גירסאות נוחות לקריאה ולהדפסה של ספרים קלאסיים ומאמרים - שאינם נתונים לחוקי זכויות היוצרים. עד כה ניתן היה לקרוא ולחפש בספרים רק באופן מקוון. השירות מאפשר הורדת הקבצים בפורמט PDF שניתן לקריאה בתוכנת אדובי רידר, באופן אופיס וכדומה. פורמט זה הינו נוח להדפסה, ולחיפוש מלים.

 Healia: מנוע חיפוש ממוקד לתחומי הבריאות

מנוע חיפוש ממוקד לתחומי הבריאות הושק באמצע ספטמבר 2006 בארה"ב. מנוע החיפוש הממוקד הנקרא Healia מסוגל לסנן מידע רפואי ובריאותי על פי התאמת המידע ( פרופיל ההתעניינות ) של המשתמשים.כך לדוגמא , ניתן להיעזר במסננים כגון "נשים" או אנשי מקצוע על מנת למקד את תוצאות החיפוש. מנוע החיפוש Healia אינו סורק את כל מיליוני אתרי האינטרנט אלא מתמקד באתרי בריאות ורפואה בלבד. האתר החדשני שזכה למענק פיתוח מהמכון הלאומי לבריאות בארה"ב מתחרה עתה עם מנוע החיפוש הבריאותי Medstory שהושק ביולי 2006 .


 
 intute אחד המאגרים החופשיים החשובים  ברשת
 
הוא קטלוג ממוחשב של יותר מ-113,900 מקורות מידע אקדמיים איכותיים בתחומי המחקר וההוראה, כשכל מקור נבחר ומתואר על ידי מומחה בתחום.
זהו פרי שיתוף פעולה בין קונסורציום של 7 אוניברסיטאות ( מנצ'סטר, הריוט וואט, אוקספורד, בריסטול, בירמינגהם ונוטינגהם) לבין 70 מוסדות אקדמיים נוספים בבריטניה.
החומר במאגר מתחלק ל-4 תחומים עיקריים:
מדעי הרוח
בריאות ומדעי החיים
מדע, הנדסה וטכנולוגיה
מדעי החברה
כל אחד מהתחומים כולל  מאגרי מידע איכותיים שנוהלו בעבר בנפרד על ידי האוניברסיטאות בבריטניה. לדוגמא, בתחום מדעי החברה נמצא החומר של מאגרי  SOSIG ו-ALTIS, בתחום הבריאות ומדעי החיים -   BIOME, בתחום מדעי הרוח - HUMBUL  ו-Artifact  ועוד. כתוצאה משיתוף פעולה זה -הפסיקו  המאגרים הנפרדים את פעילותם.
איתור מקורות המידע במאגר נעשה בשתי צורות עיקריות:
- חיפוש (search) - בעזרת מילות מפתח או צירופי מלים. ניתן לעדן את החיפוש לפי פרמטרים שונים, וקיימת  גם אופציה של  חיפוש מתקדם.
ניתן לחפש בכל תחום לחוד, או בכל התחומים ביחד.
- דפדוף (browse) - ניתן לדפדף בתפריטים השונים לפי נושאים.
intute   מאפשר גם פרסונליזציה של החיפושים: ניתן ליצור "חשבון" אישי ולשמור חיפושים ורשומות. יש אפשרות לשמור חומר בעזרת מלות מפתח אישיות, ניתן לקבל דיווח שבועי על פרסומים חדשים, ול"יצא" נתונים מהמאגר למערכות נוספות  או לאתרים האישיים.
שירות ייחודי נוסף של intute   הינו הדרכות אינטראקטיביות לחיפוש מידע ברשת ב-65 תחומי עניין שונים. ההדרכות כוללות הסברים, הדגמות, תרגילים ומבחנים.
 
בנוסף, קיים מדור  "תמיכה" המספק הדרכות לשימוש במאגר, וכן דיווח והסברים על כלל השירותים  ועל שירותים חדשים המתווספים כל הזמן.


 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד