יולי

מנועים מותאמים אישית לחיפוש חומר אקדמי

מנועים מותאמים אישית לחיפוש חומר אקדמי

Marcus P. Zillman פרסם לאחרונה רשימה מוארת של מנועי חיפוש ומקורות מידע אקדמיים. לא כל האתרים חופשיים, הרבה אתרים ברשימה מוכרים ואינם חדשים, אחרים הוזכרו בעבר. הרשימה כוללת גם מספר מנועי חיפוש ייעודיים לחומרים אקדמיים שהאינדקס שלהם נוצר ידנית באמצעות השירות Google Coop ליצירת מנוע מותאם אישית שכדאי להכיר. חלקם כלליים וחלקם ייעודיים .

להלן מספר מנועי חיפוש כאלה:

Academic Index.net - http://www.academicindex.net
מנוע חיפוש מותאם אישית לחומרים אקדמיים. על פי מה שמוצהר באתר, האינדקס של המנוע כולל אתרים איכותיים שנבחרו על ידי ספרנים ואנשי מקצוע., כולל אפשרות לחפש גם בחומרים בגישה פתוחה ומאגרי מידע מוסדיים.מלבד מנוע החיפוש יש באתר מדריכים נושאיים שבהם אפשר לדפדף.

AuseSearch - http://www.google.com/cse/home?cx=012189697858739272261:yyyqychcumo
מנוע חיפוש מותאם אישית שמחפש במאגרים המוסדיים בגישה פתוחה באוסטרליה. (מעודכן ל- 2009 )

eHealthcareBot - http://www.google.com/cse/home?cx=003866911845372686500%3A0cgqtuu3fgc
מנוע מותאם אישית שמחפש ב-122 מנועי חיפוש ואתרים ייעודיים בתחומי רפואה ובריאות . קישורים למקורות בהם מחפש המנוע אפשר למצוא באתר

מנוע נוסף באותה טכנולוגיה וכדאי לזכור הוא:OpenDOAR - http://www.opendoar.org/search.php
מנוע שמחפש במאגרים המוסדיים בגישה פתוחה.

בהקשר זה כדאי לזכור את המדריך למנועי חיפוש מותאמים אישית של גוגל שם אפשר למצוא מאות מנועי חיפוש יעודיים מותאמים אישית מסווגים על פי קטגוריות נושאיות. http://www.customsearchengine.com/

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
טיפ מיוחד לקראת עונת החופשות – Cheapflightsfinder.com מנוע-על לחיפוש טיסות זולות והשוואת מחירים

טיפ מיוחד לקראת עונת החופשות – Cheapflightsfinder.com מנוע-על לחיפוש טיסות זולות והשוואת מחירים


קיימים ברשת הרבה אתרים לחיפוש טיסות , בהם אפשר למצוא טיסות על פי קריטריונים שונים כולל עלויות וגם מנועי החיפוש הגדולים גוגל ובינג מציעים שירותים ייעודיים לכך

אחד הקריטריונים שמעניינים את המשתמש היא עלות הטיסה והאפשרות להשוות מחירים. . Cheapflightsfinder - מנוע-על חדש ייעודי לחיפוש טיסות שהושק ב- 26 ביוני 2012 יכול מבחינה זו לתת מענה. הוא משווה מחירים מ- 16 מנועי חיפוש ייעודיים לתחום:

Google Flights, Kayak, Bing travel, Skyscanner, Mobissimo, Momondo, Fly.com, Hipmunk, Wego, Easyvoyage, Globaltravelmarket, Tripadvisor, Travelfusion, Directflights, Kelkoo Travelgrove

אפשר לחפש על פי קריטריונים שונים ובתוצאות החיפוש מוצעים למשתמש מנועי החיפוש הטובים ביותר מבין 16 המנועים הנ"ל ליעד המבוקש כאשר הקריטריון הוא עלות הטיסה למשתמש. והמשתמש יכול ממסך התוצאות לחפש במנועי החיפוש השונים הייעודיים, שבחר עבורו Cheapflightsfinder.com , תוך שימוש במאפיינים היחודיים של כל אחד מהם. .

מפתחיו של Cheapflightsfinder מתייחסים לכל אחד משירותי הטיסה בו מחפש המנוע כאל מנוע-על meta search לכן הם מכנים אותו באתר meta-meta search engine , למרות שמבחינה טכנולוגית נראה שההגדרה meta search engine מתאימה יותר.

באתר אפשר למצוא מדגמים מדוחות שמדגימים כיצד עובד המנוע ונתונים על השוואת מחירים בין שירותי הטיסות השונים שבהם מחפש המנוע . מהם עולה שדילים טובים אפשר לעתים למצוא דווקא במנועי חיפוש קטנים ולא מוכרים יותר וש-google flight - במקרה זה לא הוכיח את עצמו.

לכן , כדאי לבדוק את שירותיו של Cheapflightsfinder למרות שלכאורה התחושה היא שנראה שיש לו עוד מה לשפר.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
Academic Hebrew Articles Engine – מנוע חדש לאיתור מאמרים חופשיים בעברית

Academic Hebrew Articles Engine – מנוע חדש לאיתור מאמרים חופשיים בעברית

בעבר הזכרנו את JURN מנוע חיפוש למאמרים חופשיים, בעלי בקרת עריכה ברורה שרובם באנגלית ואשר האינדקס שלו נוצר ידנית באמצעות השירות Google Coop ליצירת מנוע מותאם אישית.

היום יש לנו מנוע דומה למאמרים בעברית בזכות היוזמה הברוכה של יבגני ברגינסקי , בוגר תארים ראשון ושני של המחלקה ללימודי מידע, אוניברסיטת בר-אילן, מידען בספריות אקדמיות של מוסדות להשכלה גבוהה.

כפי שכתב:

"לאחר 5 שנות עבודה ולימודים בתחום הספרנות והמידענות, … שקדתי
במרץ על מיזם פרטי של יצירת מנוע חיפוש מותאם למאמרים אקדמיים בעברית
מתוך כתבי-עת בשפה העברית וכן יצירת אינדקס נושאי של כ"ע".

על פי מה שנכתב באתר נכון להיום המנוע מחפש בכ- 200 כתבי-עת אלקטרונים, אקדמיים ומקצועיים בשפה העברית, והוא ממשיך להתעדכן. בנוסף למנוע החיפוש יש באתר גם אינדקס לכתבי עת ממוין על פי קטגוריות נושאיות – שמאפשר דפדוף בכתבי העת השונים. אין ספק שמנוע חיפוש מותאם אישית זה ייעודי לכתבי עת בעברית ממלא צורך חסר .

על פי דברי יבגני : משתמשים מוזמנים להציע כותרים חדשים, ולהודיע על קישורים שבורים.

כמו כן יש ליבגני בקשה מיוחדת "לעורכי כ"ע ואחראים לא להשתמש בתוכנות פלאש לשם תצוגת כתבי-עת באתריהם" כי דפים מסוג זה לא תמיד נגישים למנועי החיפוש.

על פי יבגני גם העדר סטנדרטים אחידים לתצוגת הפריטים הביבליוגרפיים של כתב העת במאמר, ובמקרים מסוימים אף העדר פרטים אלו מקשים על המשתמש.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
Bookboon – למעלה מ- 800 ספרי לימוד חופשיים

Bookboon – למעלה מ- 800 ספרי לימוד חופשיים

Bookboon היא פלטפורמה לספרי לימוד חופשיים. כיום מאגר הספרים כולל למעלה מ- 800 ספרים והוא הולך וגדל.

כל הספרים בפלטפורמה זאת חופשיים וניתנים להורדה כקובצי pdf. הספרים חופשיים ללימוד, הדפסה , שיתוף, והטמעה באתרי הבית.

הספרים מכסים מגוון תחומי דעת: חשבונאות, כלכלה, הנדסה , מדעי החיים, מדעי הבריאות, טכנולוגית מידע ותכנות, משפטים וניהול, שווק, מתמטיקה , סטטיסטיקה ועוד.. חלוקה נוספת של הספרים באתר היא על פי 3 קטגוריות עיקריות – ספרי לימוד, עסקים ומדריכי טיולים.

אפשר לחפש וגם לדפדף באתר

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד