אוקטובר

DuckDuckGoog – גוגל בשילוב מאפיין ה- bang של DuckDuckGo

DuckDuckGoog – גוגל בשילוב מאפיין ה- bang של DuckDuckGo

הזכרנו בעבר את מנוע על ההיברידי DuckDuckGo. אחד המאפיינים המעניינים שלו הוא האפשרות להגביל את החיפוש לחיפוש ישירות באתרים מסוימים או בקטגוריות מסוימות תוך שימוש בשפת תחביר מיוחדת לו – מה שמכונה bang - הוספת סימן קריאה לפני מילת החיפוש במסגרת האתרים והקטגוריות שהוא מאפשר (הכול מתועד באתר), כך למשל:

images search engines! יחפש תמונות שקשורות למנועי חיפוש. readwriteweb! בצרוף מונח חיפוש מסוים יחפש את מונח החיפוש בבלוג readwriteweb וכו'.

מנוע החיפוש החדש DuckDuckGoog הוא למעשה שילוב של החיפוש בגוגל ומאפיין ה- bang. ברירת המחדל של המנוע הוא חיפוש בגוגל. כאשר רוצים לחפש באתר אחר אפשר בתיבת החיפוש להוסיף את סימן קריאה לפני שם האתר שבו רוצים לחפש. כך למשל:

w! semantic web יחפש את המונח "semantic web" בוויקיפדיה .

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
האלגוריתם של מנוע החיפוש גוגל – עדכון

האלגוריתם של מנוע החיפוש גוגל – עדכון

על פי מה שפורסם בבלוג של גוגל , בכדי להבטיח תוצאות חיפוש רלוונטיות ואיכותיות האלגוריתם של גוגל משתמש בכ- 200 קריטריונים להכללה ודירוג תוצאות החיפוש. ב- 10 לאוגוסט 2012 גוגל הצהיר על כוונתו להוסיף קריטריון חדש שקשור להפרת זכויות יוצרים והוא מספר הבקשות להסיר אתר מסוים שקושר לחומר שלכאורה מפר זכויות יוצרים. מן הראוי לציין בהקשר זה שמספר בקשות מסוג זה גדול. כך למשל רק ב- 30 הימים האחרונים גוגל קיבל בקשות הסרה בשל בעיתיות בזכויות יוצרים לגבי למעלה מ- 4.3 מיליון s 'URL .

אתרים כאלה שלגביהם יש מספר גבוה של תלונות על הפרת זכויות יוצרים ידורגו במקום נמוך בתוצאות החיפוש. מנגנון דירוג כזה יסייע למשתמשים לאתר חומר איכותי חוקי מבלי להפר זכויות יוצרים בין אם זה שיר ב- npr music, מופע טלוויזיוני מ- hulu או קובצי מוזיקה מ- Spotify

מן הראוי לציין שמהלך זה של גוגל הוא רק צעד נוסף ומזערי בשורת צעדים שנקט לאחרונה לשיפור תוצאות החיפוש במסגרת תפיסתו את מנוע החיפוש העתידי - מנוע מבין שנותן תוצאות רצויות.

צעדים קודמים היו השקת גרף הידע במאי 2012 וכוונתו המוצהרת מאוגוסט 2012 להרחיבו מעבר לארה"ב, הוספת מידע מהמייל לתוצאות החיפוש, ואפשרות לשאילתות קוליות.

על פי עמית סינגל , SVP Google Search כל אלה הם רק צעדים ראשוניים לקראת מנוע העתיד והצעדים החשובים עדיין בדרך .


מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
UDINI – שירות חדש של Proquest – לחיפוש, ללכידה ואחסון פריטי מידע בענן

UDINI – שירות חדש של Proquest – לחיפוש, ללכידה ואחסון פריטי מידע בענן

UDINI הוא שירות חדש של Proquest שעל פי מה שנכתב באתר מחפש ב- 150 מיליון מאמרים בטקסט מלא מ- 12000 פרסומים. UDINI כולל 4000 כתבי עת אקדמיים, 2000 פרסומי חדשות, 4500 דוחות וחומרים מקצועיים. המאמרים הם ממגוון תחומים ב-3 קטגוריות נושאיות עיקריות :עסקים וכלכלה, מדע וטכנולוגיה, תרבות ומדעי החברה .

החיפוש באתר הוא ללא תשלום, הטקסט המלא הוא בתשלום עם כמה אפשרויות תשלום – pay as you go , מנוי שנתי של 270$ , מנוי חודשי של 30$ . אפשרויות תשלום אלה במיוחד האופציה pay as you go פותחות לחוקרים שאינם שייכים למוסד כלשהו, שבדרך כלל מנוי למאגרי מידע, להגיע לטקסט מלא לו הם נזקקים לצורך המחקר. למשתמש במאגר יש אופציה לפני שהוא מחליט לרכוש את המאמר לקרוא אותו לפרק זמן של 72 שעות תמורת סכום נמוך . התשלום עבור הורדת המאמר המלא לתמיד גבוה יותר..

בנוסף לשירות החיפוש, השירות מאפשר שימוש בספרייה אישית – שטח אחסון חינמי חופשי בענן , והוא מאפשר גם לכידת דפי ווב ושמירתם בספרייה באמצעות לחצן ייעודי לכך אותו אפשר להוסיף בסרגל בדפדפן. דפי הווב ולא רק ה- URL's שלהם נשמרים בשלמותם.

כל מה שמעלים , רוכשים או ששומרים באמצעות לכידת המסכים נמצא בספרייה האישית ואפשר לקרוא אותו באמצעות קורא שכולל כמה מאפיינים שמעצימים את חווית המשתמש כגון הוספת הארות /הערות לטקסט , במקרה של לכידת מסכים – גזירת פרסומות ועוד.

באתר יש אופציה לחיפוש בסיסי ומתקדם עם אפשרות להגביל את החיפוש על פי מחבר, כותר, פרסום, תאריך. כמו כן אפשר לעדן את תוצאות השאילתה על פי פסטים שונים: סוג מסמך ( כתב עת, דיסרטציות, דוחות, עיתונים, פרסומים מסחריים ועוד), תחום מחקר ותאריך

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
למידה והוראה – כלים שימושיים לחיפוש מידע ולהוראה

למידה והוראה – כלים שימושיים לחיפוש מידע ולהוראה

מעבר למנועי החיפוש הכלליים הגדולים המוכרים קיימים הרבה מנועי חיפוש ומקורות מידע כלליים וייעודיים שיכולים לסייע בחיפוש חומר אקדמי. . ברשימה מעודכנת ליולי 2012 אפשר למצוא 100 מנועי חיפוש ומקורות מידע כאלה - בהם מנועי חיפוש כלליים, מנועי על, ומנועים ומקורות מידע ייעודיים למדע, מתמטיקה וטכנולוגיה , מדעי החברה היסטוריה ויעץ

ההתפתחות הטכנולוגית ניכרת לא רק בחיפוש מידע אלא גם בדרכי ואמצעי ההוראה . ברשימה מעודכנת ליולי 2012 של כלים קיימים ועתידיים בהוראה אפשר למצוא 20 כלים שעל פי בעל הכתבה ישמשו בהוראה בעתיד.
http://www.onlineuniversities.com/blog/2012/07/20-exciting-teaching-tools-tomorrow/
כלים אלה יאפשרו שיתוף תכנים, שילוב מציאות רבודה בהוראה , העשרת השיעורים בוידיאו ומשחקים, הערכת תהליך הלמידה , שימוש ברשתות חברתיות בתחום ההוראה, ושימוש בטכנולוגית הסימולציה.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב
דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד