מנועי חיפוש

Listen Notes – מנוע חיפוש לפודקסטים

Listen Notes – מנוע חיפוש לפודקסטים

מנוע חיפוש ייעודי לפודקסטים מתאפיין באינדקס גדול יחסית ובאפשרות לחפש גם על פי אפיזודות.
חיפוש אנשים – 12 אתרים מומלצים

חיפוש אנשים – 12 אתרים מומלצים

כתבה שהתפרסמה ב-12 ביולי 2017 מציעה רשימה של 12 אתרים, בהם אפשר לקבל פרטים על אנשים שאת שמם מזינים בתיבת החיפוש.
IFind3D – מנוע חיפוש ייעודי חדש למודלים להדפסה בתלת ממד

IFind3D – מנוע חיפוש ייעודי חדש למודלים להדפסה בתלת ממד

IFind3D הוא מנוע חיפוש חדש חופשי בגרסת בטא, הושק בראשית מאי 2017, שבא לתת מענה לאותם מייקרים (יוצרניים) שמתקשים למצוא את המודלים הנכונים להדפסת תלת ממד.
המאגר הדיגיטלי של מחקרים קליניים בישראל

המאגר הדיגיטלי של מחקרים קליניים בישראל

במאגר ניתן למצוא מגוון רחב של מחקרים קליניים שבוחנים התערבויות (תרופה, שינוי התנהגותי, פרוצדורה) למחלות ומצבים בריאותיים שונים.
FreeFullPDF – מנוע חיפוש לקובצי PDF בגישה פתוחה

FreeFullPDF – מנוע חיפוש לקובצי PDF בגישה פתוחה

FreeFullPDF הוא מנוע חיפוש חופשי ייעודי לקובצי PDF בגישה פתוחה. מטרתו כפי שמוצהרת באתר היא להגדיל את הנראות ואת קלות השימוש של חומרים חופשיים בגישה פתוחה : כתבי עת, תזות, פוסטרים ופטנטים.

11 טיפים לשימושים שלא ידעתם שאפשר לעשות בגוגל

11 טיפים לשימושים שלא ידעתם שאפשר לעשות בגוגל

מנוע החיפוש גוגל שינה את חיינו מן הקצה אל הקצה עד לרמה שאיננו יודעים איך הסתדרנו בלעדיו עד היום. למשל, אם אנחנו מחפשים עבודה, סרטון או בגד – רוב הסיכויים שבדרך ליעד נעבור דרך ענקית החיפוש האינטרנטית כדי למצוא את מבוקשנו.

Journal Map – מנוע חיפוש מדעי מסוג אחר

Journal Map – מנוע חיפוש מדעי מסוג אחר

Journal Map הוא מנוע חיפוש מדעי מיוחד, שהתנאי להכללת מאמרים באינדקס שלו הוא קיומו של המשתנה המקום בו דן המחקר. JournalMap מתקנן את הקואורדינטות הגאוגרפיות של המקום כפי שדווחו במאמרים המקוריים לפורמט קוֹנְסִיסְטֶנְטִי .

META – מנוע חיפוש מבוסס בינה מלאכותית נרכש על ידי Chan-Zuckerberg Initiative

META – מנוע חיפוש מבוסס בינה מלאכותית נרכש על ידי Chan-Zuckerberg Initiative

הארגון/חברה הפילנטרופית Chan-Zuckerberg initiative, שנוסדה בדצמבר 2015 על ידי מרק צוקרברג, מייסד פייסבוק ואשתו פריסיליה צ'אן, הודיעה ב- 23 בינואר 2017 על רכישתו של מנוע החיפוש META – מנוע חיפוש מבוסס בינה מלאכותית...


Cc search – מנוע חיפוש חדש לתמונות חופשיות

Cc search – מנוע חיפוש חדש לתמונות חופשיות

חיפוש תמונות חופשיות ברישיון הגמיש של Creative Commons יהיה מעתה קל יותר עם השקתו של מנוע החיפוש החדש Cc search...מקורות מידע ברשת האינטרנט – רשימות מעודכנות 2017

מקורות מידע ברשת האינטרנט – רשימות מעודכנות 2017

Marcus P. Zillmann מפתח ומתחזק רשימות מקורות מידע ברשת האינטרנט בנושאים שונים: מקורות מידע ומנועי חיפוש אקדמיים, בלוגים, מודיעין עסקי, הרשת העמוקה, כלכלה, ועוד...
Seenso Health – מנוע רפואי חדש מסוג אחר

Seenso Health – מנוע רפואי חדש מסוג אחר

Seenso Health הוא מנוע רפואי חופשי חדש מבית D &R cogilex שהושק ב-CES-2017. הוא מיישם טכנולוגיות סמנטיות ודרוג תוצאות החיפוש, על פי מה שכתוב באתר, מתבסס על המשמעות של התכנים ולא על מספר הקישורים לאתר, או שכיחות הופעתן של מילות החיפוש...
מנועי חיפוש אלטרנטיביים – מאפיינים ייחודיים

מנועי חיפוש אלטרנטיביים – מאפיינים ייחודיים

אין ספק שגוגל הוא מנוע חיפוש הפופולרי ביותר. אחריו גם בינג. אבל קיימים ברשת מנועי חיפוש אלטרנטיביים עם מאפיינים ייחודיים שאולי בשל כך כדאי לחפש גם בהם...

Open Syllabus Explorer  וכרית מידע – מנוע חיפוש ייעודי לסילבוסים

Open Syllabus Explorer וכרית מידע – מנוע חיפוש ייעודי לסילבוסים

למרות התגברות המגמה לגלות תובנות ממגוון חומרים מחקריים מקוונים, עדיין הסילבוסים שהם סוג חשוב של מסמך אקדמי נותרו מאחור. כך היה עד ינואר 2016 כאשר מדעני נתונים, סוציולוגים וחוקרים מתחום מדעי הרוח הדיגיטליים באוניברסיטת קולומביה בניו יורק השיקו את Open Syllabus Explorer – כלי שכורה מידע מסילבוסים ומאפשר למשתמש לחפש במידע זה.
DataSearch – מנוע חיפוש חדש לנתוני מחקר מבית Elsevier

DataSearch – מנוע חיפוש חדש לנתוני מחקר מבית Elsevier

נתוני מחקר מפוזרים ברשת בהרבה מקורות מידע. אפשר למצוא אותם במאמרי המחקר עצמם ובמאגרים ייעודיים ברשת לנתוני מחקר. ריכוזם במקום אחד היה יכול להקל על מלאכת המחקר. כדי לענות על צורך זה Elsevier השיקה לאחרונה מנוע חיפוש חדש לנתוני מחקר –DataSearch.
אוספים דיגיטליים חופשיים ברשת

אוספים דיגיטליים חופשיים ברשת

מספר האוספים הדיגיטליים החופשים ברשת גדל. אוסף ידוע "ותיק" הוא Europeana הספרייה הדיגיטלית של אירופה שכוללת מיליוני פריטים דיגיטליים. http://www.europeana.eu/portal/en

אחד האוספים שפתח לאחרונה את החומרים שבו ושלא חלים עליהם זכויות יוצרים, חופשיים להורדה לציבור הרחב הוא האוסף הדיגיטלי של הספרייה הציבורית בניו-יורק, שכולל למעלה מ- 600000 פריטים בתוכם מפות היסטוריות, כתבי יד נדירים, איורי בוטניקה ועוד. https://www.nypl.org/blog/2016/01/05/share-public-domain-collections

במקביל מתרבים גם מקורות חופשיים לתמונות ואיורים.

אחד האתרים הוא GRAPICS Free Stock Images שמתמקד בעיקר בתמונות ואיורים חופשיים.
http://www.graphics.com/resource-category/free-stock-images
באתר יש קישורים לעשרות אתרים שכוללים מספר רב של תמונות ואיורים חופשיים ביניהם: animal photos , New York Public Library Digital Collections, British Library Images on Flickr , The Public Domain Review , Public Domain Archive , Google LIFE Photo Archive ועוד ..

מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני
Yale Image Finder – מנוע לחיפוש קובצי תמונות בתחום הביו-רפואי

Yale Image Finder – מנוע לחיפוש קובצי תמונות בתחום הביו-רפואי

מספר הפרסומים בתחום הביו-רפואי גדל, ולעתים נרצה לחפש בתוכם מידע גרפי, תמונות, טבלאות תרשימים וכו'

לשם כך נועדו מנועי חיפוש ייעודיים למידע גרפי/תמונות . yaleYale Image Finder הוא אחד מהם.

Yale image finder אינו מנוע חדש אבל מאז שנוסד ב- 2008 מספר הקבצים באינדקס שלו, שלקוחים מתוך מאמרים בגישה פתוחה ב- Pubmed Central , גדל מ- 140000 ל- 1538031, וכדאי לזכור אותו בגלל האופן המיוחד בו הוא מחפש. הוא מחפש לא רק בכתוביות של התמונה/תרשים אלא גם במילים מתוך הכותר, התקציר והטקסט המלא של המאמר בו מופיעה התמונה. אפשר לבחור באופציות החיפוש הרצויות.

הצגת התוצאות אף היא ייחודית. בתוצאות החיפוש מקבלים תמונות רלוונטיות בצורת תמונות ממוזערות המקושרות אל התמונה הגדולה. בנוסף, מנוע החיפוש מציג 2 סוגים של תמונות רלוונטיות – אלה שמופיעות באותו מאמר, ותמונות ממאמרים אחרים בעלי תוכן תמונה דומה. התמונות מקושרות למאמרי המקור. באופן זה משתמשים יכולים מחיפוש תמונה לאתר מאמרים רלוונטיים לנושא החיפוש שלהם.

מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני
אתר התנ"ך – משאב למידה פתוח – גוגל של התנ"ך

אתר התנ"ך – משאב למידה פתוח – גוגל של התנ"ך

מעוניינים לדעת אם שם של מקום מסוים או של אדם מסוים אוזכר בתנ"ך והיכן – היום תוכלו למצוא זאת באתר התנ"ך.

אתר התנ"ך שפותח במכללת הרצוג הושק ב- 14 ביוני 2016 והוא נמצא בשלבי הרצה.

בבסיסו של האתר נמצא התנ"ך מנוקד עם טעמי המקרא , פרשנות ותרגומים (מבוסס על SEFARIA מאגר מתפתח ברישיון קוד פתוח , של טקסטים בתחומי היהדות). האתר מבוסס גם על מאגר התכנים האקדמי והתורני מתקופת פעילותה הארוכה של המכללה האקדמית הרצוג ומהווה משאב למידה פתוח שכולל גם שיעורים לצפייה והאזנה, מאמרים, מערכי הוראה, קטעי ספרות ואמנות, מפה מקראית שמשלבת בין העת העתיקה לימינו – פילוח לפי תקופות היסטוריות ותצלומי אויר עדכניים מ-google maps ועוד. כפי שמצוין באתר :

"האתגר שלנו באתר התנ"ך הוא לקחת ארבעים שנה של מחקר, ניסיון ויצירה, ולהנגיש אותם לקהל בעל ידע מגוון בתנך, תוך חידוש ויצירה מתמשכים, ובתוך כך להפוך את המורכב לפשוט".

בטאב "לפתוח תנ"ך" שבאתר אפשר לדפדף בכול אחד מספרי התנ"ך לאחר שבוחרים את הפרק הרצוי מהספר, עם אפשרות לשלוט בגודל הפונט ובהצגת /הסתרת הניקוד או טעמי המקרא .

קיימות באתר גם אופציות דפדוף נוספות על פי מאמרים, שיעורים ומפה מקראית.

באתר יש גם אופציה לחיפוש עם אפשרויות סינון על פי אזכורים בתנך, מאמרים, שיעורים, מקומות וקצרים.

מן הראוי לציין ש "כול פריטי המידע באתר מקושרים למיקום הרלוונטי בתנך , כך שמתוך כל פרק ופסוק בתנך אפשר להגיע לכול פריטי התוכן המתאימים ולהיפך".

וברוח ווב 2.0 קיים גם איזור עריכה אישי לפיתוח עצמי של רעיונות והכנת שיעורים וכו' עם אפשרויות שמירה ושיתוף .

כיום קיימים באתר שני מנשקים : עברית ואנגלית . בעתיד מתוכנן להוסיף מנשקים בשפות נוספות, מערכת ניווט GPS , סרטונים ועוד

winnersמן הראוי לציין שהאתר זכה בתחרות השנתית לאתרי אינטרנט 2015 Webi Adwards (תחרות שנערכת זו השנה ה-11 על ידי קבוצת אנשים ומחשבים) בקטגוריה למידה מקוונת.

מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני
timeglobe – גלובוס היסטורי – מנוע חיפוש חדש ויזואלי ייעודי להיסטוריה

timeglobe – גלובוס היסטורי – מנוע חיפוש חדש ויזואלי ייעודי להיסטוריה

Timeglobe הוא מנוע חיפוש ייעודי להיסטוריה בצורת גלובוס אינטראקטיבי . אפשר להזין טווח תאריכים מסוים כדי לקבל מאורעות בולטים במקומות שונים בעולם שהתרחשו בטווח זה של תאריכים. האירועים מוצגים בצורה ויזואלית – נקודות צבעוניות על פני הגלובוס. לחיצה על נקודה מסוימת מציגה בסרגל השמאלי תיאור של אותו אירוע.

אפשר להזין בנוסף לטווח התאריכים גם נושא/אישיות / ארץ מסוימים ולקבל את המידע הרלוונטי עליהם בצורה ויזואלית על גבי הגלובוס האינטראקטיבי.

המידע העובדתי שמציג המנוע לקוח מ- Wikipedia ו- DBpedia ששואבת את המידע מוויקיפדיה ושומרת ומציגה אותו בצורה סמנטית תוך שימוש בטכנולוגיה של הנתונים המקושרים.

התצוגה הויזואלית המיוחדת מאפשרת להציג את ההיסטוריה בפרספקטיבה שונה ומיוחדת כפי שיעידו על כך דברי מפתחו:

“I think that it gives a perspective on history that simply cannot be gotten in any other way – being able to see a cross section of what is going on in an area at any time in history is something that I find very exciting. I also love that although all of the data is entirely public, just by presenting it in a different, more visual manner, it gives the content a whole new life, and by presenting all these events together, it gives people something that they could never get through looking at the event in isolation


אך זה אינו מתעלם גם מחסרונותיו של המנוע , בעיקר ביחס לתקופות קדומות יותר, שנובעים בעיקר מההסתמכות עיקרית על טקסטים בשפה האנגלית, כדבריו:

Although [timeglobe] owes a great deal to Wikipedia and DBpedia, and we both love these as sources of information, it does also highlight visually the biases in the knowledge of those who create English language internet content. Perhaps the clearest example is looking at around 1850-1870. There are hundreds and hundreds of events for the American Civil War while the Taiping Rebellion in China – one of the most deadly conflicts in the entirety of human history – has a mere handful and there are many other examples, especially as one goes further back in time.”

ואכן, אין ספק שהיעילות הפונקציונאלית של המנוע תלויה גם במאגר המידע שלו וככול שיהיה מקיף יותר , התוצאות תהיינה מקיפות יותר.

מקור: בלוג המידע של ד"ר יפה אהרוני
Omnity – מנוע חיפוש סמנטי חדש – חכם יותר מגוגל?

Omnity – מנוע חיפוש סמנטי חדש – חכם יותר מגוגל?

omnity הוא מנוע חיפוש חדש שמבוסס על טכנולוגיה סמנטית אסוציאטיבית.

מנוע החיפוש הוא בחסותו של National Science Foundation , ובפיתוחו השתתפו יועצים בכירים וידועים מתחומי מדעי המחשב, פטנטים, מתמטיקה וכימיה ומייסדו Brain Sager הוא בין היתר דוקטור בביוכימיה מאוניברסיטת סטנפורד ובעל מספר לא מבוטל של פטנטים.

מנוע החיפוש, עליו הוצהר לראשונה בינואר 2016 לאחר 4 שנות פיתוח, והושק רשמית במאי 2016 , מבוסס על טכנולוגיה מתקדמת באמצעותה מתגלות תבניות חבויות של קשרים בין תחומי ידע שונים כגון : מדעים, פיננסים, משפטים ורפואה. גילוי קשרים בין תחומי ידע שונים מאפשר לגלות תובנות חדשות ולקדם חדשנות ופתרון בעיות.

המידע שהוא מציע בתוצאות החיפוש מגוון וכולל פטנטים, מסמכים משפטיים, ניסויים רפואיים, דוחות פיננסיים , מאמרים מדעיים, חדשות ועוד.

על פי דברי מנכ"ל Omnity ואחד ממייסדיו, Brain Sager , ל-Omnity מספר מאפיינים ייחודיים:
◾אפשר להזין למנוע מסמך שלם כשאלת החיפוש ולאו דווקא מלות מפתח מסוימות.
◾הקשרים בין המסמכים מושתתים על התכנים שלהם ולא על קישורים או ציטוטים. באופן זה מסמכים בעלי תכנים קשורים/דומים ניתנים לגילוי גם אם אינם מקושרים ישירות או מצוטטים
◾קשרים מסוג זה מתגלים באמצעות המנוע במהירות גם בעולם של נתונים גדולים

באופן זה Omnity מהווה קפיצה גדולה למי שאינו מחפש רק רשימה של מסמכים, אלא למי שמעוניין גם בקשרים בין המסמכים כדי להגיע לתובנות . הקשרים בין המסמכים מוצגים למשתמש בצורה ויזואלית וחושפים תבניות חבויות בתחום מסוים ובין תחומי ידע שונים. אפשר לגלות מחקר משפיע ביותר או מוסד אקדמי/אוניברסיטה מובילה בתחום.

באופן זה תרומתו של המנוע יכולה להיות במגוון תחומים כגון: חינוך ומחקר, עיתונות, פיתוח מוצרים חדשים תוך שימוש בפטנטים וניירות טכניים שחושף המנוע, בתחום המשפטים למציאת ראיות תומכות ותקדימים משפטיים, בתחום הפיננסים יכול לחשוף מידע מסייע לעוסקים ברכישות ומיזוגים ועוד..

חיפוש בסיסי ב-Omnity הוא חינמי לאחר הרשמה . באתר מוצעות גם מספר חבילות מתקדמות במחירים שונים החל מ-99$ דולר. הגישה לתכנים משתנה בהתאם לסוג החבילה.

התנסות במנוע בגרסתו החינמית הציגה תצוגה של תוצאות מעניינת וייחודית. התוצאות מוצגות במסך בכמה טורים, הקשרים בין המסמכים מוצגים במרכז בצורה ויזואלית דינמית , לחיצה על מסמך כלשהו בסרגל השמאלי מציגה פרטים על המסמך בטור הימני ועל פי Omnity תוצאות החיפוש כוללות לא רק מסמכים שקשורים ישירות למילות החיפוש אלא מסמכים קרובים לא על פי קישורים או ציטוטים אלא על פי Omnity "share vocabulary with the primary document".

על פי דברי מייסדו אין המנוע מתיימר להיות משלים או מתחרה לגוגל אבל בין השורות כאשר נשאל אם מטרתו של Omnity להירכש על ידי גוגל השיב:

I use Google every day and it's great, but no we're more likely to buy Google" "

על כך ימים יגידו, . בינתיים מהתרשמות ראשונה נראה שאין הוא יכול להחליף את גוגל אלא כלי ייעודי נוסף שיכול לסייע בתחומים שונים , מצוין למחקר.

מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני
מנועי חיפוש למגוון קובצי מדיה – רשימה מעודכנת

מנועי חיפוש למגוון קובצי מדיה – רשימה מעודכנת

רשימה מעודכנת ומקיפה של מנועי חיפוש/מדריכים למגוון קובצי מדיה – תמונות, וידיאו, תחנות רדיו, פודקסטים ועוד התפרסמה ב- 20 במאי.

הרשימה מוארת וכוללת אופציות קיימות לחיפוש סוגי מדיה אלה במנועי חיפוש כלליים ורשימה לא מבוטלת של מנועי חיפוש ייעודיים לקבצים אלה.

הרשימה מאורגנת בצורת מדריך – מאורגנת על פי קטגוריות וקלה לניווט.

מקור: בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני

דלג על בר תחתון
בר תחתון
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד