מבט מקרוב על שירותי הבריאות בצפון: הוועדה המייעצת של מרכז סמוקלר נוסעת צפונה

26/08/2010
מבט מקרוב על שירותי הבריאות בצפון: הוועדה המייעצת של מרכז סמוקלר נוסעת צפונה (הגדל)

השנה נערכה פגישת הוועדה במערך חדש ודינמי. מנהל מרכז סמוקלר ברוך רוזן ראה בביקורם של אנשי מקצוע בכירים בתחום הבריאות מארה"ב הזדמנות לסיור לימודי שבו השתתפו גם כל חברי הצוות של המרכז ושהתמקד בשירותי הבריאות בצפון הארץ.


סדרת פגישות עם מנהלים וקובעי מדיניות בתחום הבריאות בגליל אפשרה לצוות המרכז ולחברי הוועדה המייעצת, בראשות פרופ' גארי פריד, מנהל האגף לרפואת ילדים בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת מישיגן, להבין טוב יותר את האתגרים הייחודיים למתן שירות ולהכשרת אנשי מקצוע בפריפריה. בנוסף, הם עמדו על ההזדמנויות שנפתחו כתוצאה מהתכנית לפתוח בית ספר חדש לרפואה בצפת.

 
משרד הבריאות מעוניין שמרכז סמוקלר יגביר את מעורבותו במחקרים על הבדלי מרכז-פריפריה, כולל למידה מן הניסיון בישראל ובעולם לגבי דרכים להתמודדות עם אי-שוויון מעין זה. הטיול היווה הזדמנות למידה בתחום זה לכלל צוות המרכז. יתר על כן, חברי הוועדה המייעצת יכלו לשתף את צוות המרכז ואת אנשי המקצוע במקום בניסיון הרחב שלהם ובידע שצברו על הסוגיות העיקריות.

 
נערכו ביקורים בבתי החולים העמק בעפולה וזיו בצפת, שם שמעה הקבוצה על האתגר של משיכת מומחים מן השורה הראשונה לאזור, וכיצד ההחלטה שהתקבלה לאחרונה להקים בית ספר חדש לרפואה בגליל תוכל להיות משמעותית בשיפור שירותי הבריאות בפריפריה. הקבוצה למדה גם על הבעיות הייחודיות הקשורות ברפואת משפחה בקהילה, שחלקן משמעותיות במיוחד באזורי ספר.


בנוסף, הקבוצה זכתה להתנסות במערכת המידע המקוונת המשלבת בין בתי חולים וקהילה המופעלת בידי שירותי בריאות כללית. לאחרונה נערכה הערכה של מערכת זו בידי צוות בראשות נורית ניראל, חוקרת בכירה במכון. כמו כן נערך ביקור במטה של כללית במחוז הצפון הנמצא בנצרת עילית, שם שמעה הקבוצה על המאמצים המרשימים שכללית משקיעה לצמצום אי-שוויון בגליל בין עשירים לעניים ובין ערבים ליהודים, באמצעות התכנית להבטחת איכות.


בשנה הבאה, ייתכן שהמרכז יעסוק בפרויקט אחד או יותר הקשורים למחוז הצפון. הפגישות עם אנשי המקצוע הבכירים והידע שנרכז לגבי השירותים הקיימים באזור יסייעו  מאוד לעבודה זו.


שעות הנסיעה באוטובוס התגלו כבעלי ערך לא פחות מן הביקורים עצמם. אנשי הצוות וחברי הוועדה ניצלו את הזמן לניתוח בצוותא של "הנתונים הגולמיים" שנאספו במהלך הביקורים, וליצירת קשרים בין הצוות לוועדה, החיוניים לפעילות המרכז ולפיתוחו בעתיד.

 


הסמינר על הרפורמה במערכת הבריאות בארה"ב
ביקור הוועדה בישראל הסתיים בסמינר שנערך במכון על היבטים של הרפורמה המוצעת במערכת הבריאות בארה"ב. הסמינר כלל הרצאות של חברי הוועדה המייעצת ושל קובעי מדיניות בכירים בישראל. הייתה זו הזדמנות חשובה לחילופי רעיונות  ולחשיבה על הרפורמה בארה"ב מנקודת ראות ישראלית.
 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד