שיתוף פעולה בין-לאומי בנושא שילוב קבוצות מיעוט בהשכלה גבוהה

11/12/2015

הערבים בישראל נתקלים לעתים קרובות בקשיי נגישות למערכת ההשכלה הגבוהה והשלמת הלימודים. כדי להתמודד עם אתגר זה, המועצה להשכלה גבוהה השיקה יוזמה מקיפה, רב שנתית, כדי לשפר את נגישותם להשכלה גבוהה ולהגדיל את שיעורי הסטודנטים המסיימים את לימודיהם, באמצעות חבילה מקיפה של תמיכה אקדמית וחברתית.


מכון ברוקדייל עורך מחקר הערכה לתכנית חלוצית זו.


את המחקר הציגה אילה הנדין בכנס בין-לאומי של האגודה לחקר ההשכלה הגבוהה, שהתקיים בווילס בדצמבר 2015. נושא ההשכלה הגבוהה הופך לתחום אקדמי ברחבי העולם, והכנס בן ארבעת הימים משך למעלה מ-400 משתתפים מ-20 מדינות שבחנו נקודות מבט בין-לאומיות על השכלה גבוהה וכיצד הן מומשגות ומבוצעות. אחד המוקדים העיקריים היה הרחבת שוויון ההזדמנויות בהשכלה גבוהה לקבוצות מיעוט. הכנס היה הזדמנות ייחודית להשוות בין התכנית בישראל לפעילות דומה במדינות אחרות, ולחלוק עם קהל רחב של מומחים בין-לאומיים את השיטות והתובנות שעלו ממחקר ההערכה של מכון ברוקדייל.


לצד ההצגה בכנס, הנדין ועמיתתה דליה בן רבי השתתפו בכתיבת פרק על ישראל לספר בין-לאומי שיצא לאור בקרוב על גישות  להנגשת השכלה גבוהה (הספר יפורסם בהוצאת ראוטלדג'). הפרק נכתב בשיתוף עם חוקר לשעבר במכון ברוקדייל, פרופ' פייסל עזאיזה, שהוא יו"ר הוועדה הלאומית לקידום נגישות להשכלה גבוהה לאוכלוסייה הערבית ודיקן בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה.


הן ההצגה בכנס והן כתיבת הפרק בספר מיקמו את ישראל ואת המכון כתורמים מובילים למאמץ הבין-לאומי למציאת דרכים יעילות להגדלת שילובם המוצלח של מיעוטים במערכת ההשכלה הגבוהה. פעילויות בין-לאומיות תורמות לכך שחוגים אקדמיים בעולם יבינו לעומק את האתגרים עמם ישראל מתמודדת בבואה לשלב את ערביי ישראל ואת המאמצים המושקעים בפעילות זו.

 

 


 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד