סמינר מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל על צורכי בני נוער עולים

10/12/2012
גב' מיכל הרצוג, נציגת קרן דורסט, מייסד קרן הארי וי

"קליטתם של בני נוער עולים הוא המפתח לקליטת המשפחה כולה" הסבירה פאולה כאהן-סטרבצ'ינסקי, חוקרת בכירה במרכז אנגלברג לילדים ונוער במאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל, בסמינר שנערך במכון על בני נוער יוצאי אתיופיה וברית-המועצות לשעבר - עולים ובני עולים, שנערך ביום ראשון 10 בדצמבר 2012.


הסמינר שנערך במשותף עם המשרד לקליטת העלייה ובתמיכת קרן הארי ויינרייב לקידום ילדים במכון, שתמכה גם במחקר, משך יותר מ-100 אנשי מקצוע וחוקרים כדי לבחון את הממצאים מהמחקר הארצי של מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל, ולדון בהצלחות ובאתגרים הנותרים.


המחקר שנערך על בני נוער יוצאי אתיופיה וברית-המועצות לשעבר - עולים ובני עולים, הוא למעשה המחקר הארצי השני של מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל בנושא זה. סקירה כוללת על שילובם של בני הנוער שעלו לישראל מארצות שונות פורסמה ב-2010.


המשתתפים בסמינר חולקו לקבוצות שולחן עגול כדי לחקור לעומק סוגיות ייחודיות שעולות מהמחקר השני: השכלה, יחסי הורים-ילדים, התנהגויות סיכון, זהות חברתית, ושירות לאומי. הדיונים התמקדו בקווי הדמיון של חוויות בני הנוער העולים כמו גם בהבדלים בין הקבוצות השונות ובין עולים לבין בני עולים. נערכו גם השוואות עם אוכלוסיית כלל בני הנוער הישראלים.

 

        הידעת?
 • בישראל חיים כיום כ-60,000 עולים ובני עולים מברית-המועצות לשעבר גילאי 17-12 (39,000 ו-21,000, בהתאמה)
 • בישראל חיים כיום כ-18,000 עולים ובני עולים מאתיופיה גילאי 17-12 (10,000 ו-8,000, בהתאמה)
 • רק מחצית מבני הנוער יוצאי אתיופיה חשים שיש להם מישהו שהם יכולים לפנות אליו בבית-הספר בהשוואה לשני-שלישים מבני הנוער יוצאי ברית-המועצות לשעבר
 • למעלה ממחצית בני העולים יוצאי אתיופיה נכשלו במקצוע אחד או שניים בשנת הלימודים האחרונה בהשוואה לחמישית עד רבע בקרב כלל בני הנוער היהודים ובני נוער עולי ברית-המועצות לשעבר, עולים ובני עולים
 • שליש מבני הנוער מברית-המועצות לשעבר ומאתיופיה - עולים ובני עולים כאחד - מאמינים שעולים וותיקים לא מצליחים להבין אלה את אלה
  מעל 90% מבני ה-17-16 בקרב יוצאי ברית-המועצות לשעבר ואתיופיה, עולים ובני עולים, מתכננים לשרת בצה"ל


"המחקר הוא בעל משמעות רבה לתכנון השירותים" הסבירה שרה כהן, מנהלת האגף לשירותי רווחה במשרד לקליטת העלייה "הוא מאפשר לנו לחשוב באופן ברור יותר על הכיוון אליו נפנה".
הערותיה של כהן התייחסו לעובדה שבנוסף לתמונה הכוללת של התנאים העומדים בפני בני נוער עולים ובני עולים בכל תחומי החיים, המחקר של מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל מציע תפריט של כיווני פעולה מעשיים כדי להתמודד עם האתגרים העומדים בפני בני נוער עולים בישראל. אלה כוללים:

 • הגברת נגישותם של אנשי מקצוע, כולל צוות בית-הספר, ומודעותם לגבי הצרכים של בני נוער עולים
 • הגברת מעורבות ההורים במצבם של ילדיהם בבית-הספר - השתתפות רבה יותר באסיפות הורים ובפעילות בית-ספריות
 • פיתוח יוזמות לעבודה עם ההורים כדי לחזק את מעורבותם בחיי ילדיהם, כולל פיקוח הורי רב יותר לפי הצורך
 • שימת לב להתנהגויות סיכון כגון צריכת אלכוהול, בעיקר בקרב בני נוער יוצאי ברית-המועצות לשעבר ובני עולים יוצאי אתיופיה
  מיכל הרצוג, שייצגה את קרן הארי ויינרייב, הצביעה על ערכו של המחקר לארגונים פילנתרופיים: "המחקר יכול לסייע לקרנות לדעת באילו סוגיות לתמוך וכיצד לתמוך בהן בדרך הנכונה".

לדוח המלא לחץ כאן

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד