יום עיון ע"ש קרן גנץ זהלר בנושא אימוץ על ידי משפחות אומנה ו"אימוץ עם קשר"

11/07/2012
יום עיון ע"ש קרן גנץ זהלר בנושא אימוץ על ידי משפחות אומנה ו"אימוץ עם קשר" (הגדל)

ב-11 ביולי, 2012, התקיים יום עיון בנושא אימוץ על ידי משפחות אומנה ו"אימוץ עם קשר" ובו הוצג מחקר של מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל. יום העיון נערך במסגרת סדרת ימי עיון גנץ-זהלר לרווחת הילד הנתמכת על-ידי אריק גנץ-זהלר וקארן גנץ-זהלר חברת הוועד המנהל של מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל, מניו יורק ועל-ידי מני גנץ ז"ל ופט גנץ, חברת כבוד בהנהלת הג'וינט, מניו יורק.

 

בישראל, שיעור הילדים הנמסרים לאימוץ, שאינם יכולים לגדול במשפחתם, קטן בהרבה מאשר במדינות מערביות אחרות כמו אנגליה וארצות-הברית. זאת, למרות שישנה הסכמה רחבה כי בעבור רובם אימוץ הוא המענה הטוב ביותר.


בימים אלה פועלים שירותי האימוץ במשרד הרווחה, ביחד עם אשלים, להרחבת מענה האימוץ בעבור ילדים שלא יכולים לגדול במשפחתם. פעילות זו נעשית במסגרת התכנית "מאימוץ ילדים לקהילת האימוץ", בין היתר על-ידי פיתוח מודלים חדשים לאימוץ, כמו, למשל, אימוץ עם קשר, ואימוץ על-ידי משפחות אומנות.


מטרתו של המחקר המלווה לתכנית הייתה לספק מידע מן הספרות בעולם בנוגע לאפשרויות להרחבת האימוץ ושירותים תומכי אימוץ, ולספק מידע על היישום של המודלים החדשים של אימוץ עם קשר ואימוץ על ידי משפחות אומנות, על בסיס חקר מקרים בארץ ותצפית בקבוצה למשפחות אומנות-מאמצות.

יישום המודל של אימוץ על ידי משפחות אומנות נחשב מצד אחד חשוב ביותר, בגלל הפוטנציאל הטמון במודל זה, להרחבת מענה האימוץ, ומצד שני מורכב יותר מיישום אפשרויות אחרות להרחבת האימוץ, מכיוון שהוא מצריך שיתוף פעולה עם שירותי האומנה, לאחר מסורת ארוכת שנים של  עבודה במסלולים נפרדים ללא ממשק מוסדר בין השירותים.

מאז תחילת הפעלתה של התכנית הושקעו מאמצים רבים בבניית רצף בין שירותי האומנה לשירותי האימוץ. עם זאת, ממצאי המחקר עולה כי עדיין לעובדי השירותים השונים ישנה הבנה חלקית בלבד בנוגע למהות השירות האחר ולדרכי העבודה בו, ועדיין לא גובשו נהלי עבודה ברורים ליישום המודל של אימוץ על ידי משפחות אומנות כך שייושם ביעילות המרבית.


במסגרת סמינר גנץ זהלר, יוצגו הוצגו לראשונה ממצאי המחקר לעובדים משירותי האימוץ ושירותי האומנה, ובמיוחד בנוגע לאימוץ על ידי משפחות אומנה. לאחר הצגת הממצאים ייערכו נערכו דיונים בקבוצות דיון מעורבות לעובדי משירותי אימוץ והאומנה, ובמהלכם יונח הונח הבסיס לגיבוש נהלים ברורים יותר לעבודה משותפת במסגרת יישום המודל.  

 

 

מסמך רקע לתכנית "מאימוץ ילדים לקהילת האימוץ"

 

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד