לזכר רלף גולדמן

7/10/2014

ב-7 באוקטובר 2014 איבד מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל את אחד מחבריו ותומכיו המושבעים: רלף גולדמן הלך לעולמו בגיל 100, בירושלים. רלף היה איש חזון שידו המכוונת ולהט בלתי מתפשר שאפיינו אותו הביאו ברכה רבה לג'וינט, לעם היהודי ולמדינת ישראל במשך שנים רבות כל כך.

ב-1974 קידם רלף את הקמת מכון ברוקדייל – מכון למחקר יישומי בשירות מדינת ישראל, העם היהודי והקהילה הבין-לאומית (ב-2004, שונה השם למאיירס-ג'וינט-ברוקדייל).

באותה עת החליט הג'וינט על שינוי אסטרטגי: לא עוד אספקה ישירה של שירותים, אלא פיתוח שירותים חדשניים. רלף זיהה את המחסור במחקר חברתי יישומי וכן את חשיבותו של מחקר זה כמתווה לקביעת מדיניות ולפיתוח שירותים חברתיים.

בשיתוף הֵרבּ זינגר ומנהיגים נוספים בג'וינט סייע רלף לג'וינט לחבור בשותפות עם ממשלת ישראל לצורך הקמת המכון. ראיית הנולד שלהם שבזכותה התפתחה שותפות זו בין הממשלה לג'וינט היא שהביאה לידי ייסודו של מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל – מכון שמקומו הייחודי מאפשר לו גם לערוך מחקר יישומי וגם לשמור על עצמאות ואובייקטיביות.

מאז ייסודו של המכון, היה רלף חבר מסור בוועד המנהל. יכולת החשיבה שלו, חכמתו והבנתו המדינאית תרמו רבות להתפתחות המכון ככוח מוביל במאמצים לשפר את התמודדות החברה הישראלית עם אתגרים חברתיים ובחתירה לבסס את רווחת התושבים הפגיעים ביותר ולהגדיל את האפשרויות העומדות לרשותם. 

עד יומו האחרון ביטא רלף גאווה רבה במכון. מוקדם יותר השנה, השתתף בסרט לכבוד 40 שנות מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל. "במבט אחורה על ארבעים השנה", אמר בסרט, "החלום שלנו התגשם מעל ועבר לציפיותינו".

מאז יומו הראשון יצא המכון נשכר מהדרכתו ותמיכתו של רלף. הוא יחסר לנו מאוד. 
דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד