מחקר איכותי בעזרת מחקר איכותני

11/05/2015

מחקר ברמה גבוהה הוא מרכזי ליכולתו של המכון לספק מידע מדויק ואמין המנחה את התמודדות המדינה עם האתגרים החברתיים העומדים בפניה.

מאז 1974, אסף צוות המכון כמות רבה של ידע, ניסיון וכלים המבטיחים את איכות עבודתו. בשנת 2007, החל המכון בתהליך כלל-מכוני של חשיבה משותפת ותיעוד של הניסיון שנצבר על מנת לדלות את הידע הסמוי הקולקטיבי מכל שלבי התהליך המחקרי ולהציף אותו.

התוצר של תהליך זה הוא פרסום המדריך "זמן איכות" בשנת 2010 שנועד לסייע לצוות המכון להבטיח שהמחקר במכון ישמור על רמת איכות מירבית.   

מלכתחילה, הרעיון היה שהמדריך יהיה מסמך מתפתח שיגדל עם הזמן, ושפרקים חדשים יתוספו לגבי היבטים שונים של המחקר.

בפברואר האחרון, התפרסם פרק חדש במדריך, המתמקד במחקר איכותני. מחקר איכותני הוא הכלי המרכזי לזיהוי ההקשר בו פועלת תכנית או מדיניות, ולהבנת השפעתה על חיי האנשים, בסביבה בה הם חיים.

המכון פועל להתאמת מתודולוגיות איכותניות למחקר החברתי-יישומי ומשתמש במגוון כלים, ביניהם: ראיונות עומק, קבוצות מיקוד ותצפיות. , כלים אלו מותאמים לאוכלוסיות השונות.

בדומה לשאר פרקי המדריך הפרק החדש משלב את הניסיון שנצבר במכון עם התפתחויות חדשות בספרות הבין-לאומית.

בדומה לשאר פרקי המדריך הפרק החדש משלב את הניסיון שנצבר במכון עם התפתחויות חדשות בספרות הבין-לאומית.

במקביל, פועל המכון בשתי דרכים על מנת לפתח את הידע של החוקרים בתחום המחקר האיכותני:

1.       פורטל מקוון המיועד למחקר איכותני. משאב אלקטרוני זה עומד לרשות חוקרי המכון וכולל חקרי מקרה רלבנטיים של המכון, ומקורות מתודולוגיים מרכזיים מתוך הספרות.

2.       פורום למידת עמיתים. הפורום כולל מפגשי חוקרים בהם הצוות מפתח את הידע בשיטות מחקר איכותניות-יישומיות ומשתף בשיטות עבודה מיטביות.

דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד